Najważniejsze wydarzenie towarzysko-charytatywne Polaków w Wielkiej Brytanii

2024-04-21 22:32 aktualizacja: 2024-04-22, 07:52
52. Bal Polski, fot. Facebook/Bal Polski
52. Bal Polski, fot. Facebook/Bal Polski
Już po raz 52. odbył się w sobotę wieczorem w Londynie Bal Polski - najważniejsze wydarzenie towarzysko-charytatywne Polaków w Wielkiej Brytanii, którego celem jest promowanie polskiej kultury, wzmacnianie relacji polsko-brytyjskich i zbieranie funduszy na szczytne cele.

W tym roku tematem przewodnim Balu byli śpiewacy operowi Jan i Edward Reszke, którzy w XIX wieku wielokrotnie występowali w londyńskiej Royal Opera House. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony dla Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. W czasie Balu wystąpił zespół Mazury, jeden z najstarszych w Wielkiej Brytanii polonijnych zespołów tanecznych, świętujący w tym roku swoje 75-lecie.

Reprezentująca Hospicjum sekretarz zarządu Renata Połomska, opowiadając o jego działalności, podkreślała, jak ważna dla nieuleczalnie chorych jest opieka w ostatnim okresie ich życia. Przekonywała, że nawet jeśli nie można pomóc chorym w sensie wyleczenia, to pracownicy placówki starają się zrobić wszystko, by nie czuli się opuszczeni i zapomniani.

Przewodnicząca komitetu organizacyjnego Balu Polskiego Marzena Konarzewska podkreśliła w rozmowie z PAP, że niezwykle istotne jest to, iż Hospicjum św. Łazarza niesie pomoc wszystkim ludziom, bez względu na wyznanie, poglądy, sytuację rodzinną czy materialną. Stało się to jednym z powodów, dla których zostało ono wybrane na tegorocznego beneficjenta Balu.

Z kolei wybór braci Reszke jako postaci będących tematem przewodnim tegorocznej edycji był podyktowany chęcią zwiększenia ich obecności w powszechnej świadomości, ponieważ wojna i lata komunizmu w Polsce spowodowały, że pamięć o nich nieco się zatarła. Poza tym bracia Reszke, ulubieńcy królowej Wiktorii i brytyjskiego dworu, jak mało kto symbolizują polsko-brytyjskie związki kulturowe.

Londyn był bowiem, obok Paryża i Nowego Jorku, najważniejszym miejscem w karierze obu braci. Śpiewający tenorem Jan pojawiał się na scenach w brytyjskiej stolicy w ciągu 12 sezonów, dając łącznie ponad 300 występów, zaś baryton Edward - nawet ponad 460 razy w ciągu 17 sezonów. Obaj często bywali na zamku w Windsorze i w pałacu Buckingham. Swoimi występami uświetnili m.in. ślub późniejszego króla Jerzego V w 1893 roku, 60. rocznicę objęcia tronu przez królową Wiktorię w 1897 roku i jej 80. urodziny w 1899 roku.

Tradycja Balu Polskiego sięga 1970 roku. Jego pierwsza edycja odbyła się pod patronatem gen. Władysława Andersa. Obecnie jego patronami honorowymi są książę Kentu Edward, kuzyn zmarłej w 2022 roku królowej Elżbiety II, oraz ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek. W tegorocznym Balu wzięli udział m.in. ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, która jest córką generała Andersa oraz ambasador RP w Irlandii Arkady Rzegocki, reprezentujący wcześniej Polskę w Wielkiej Brytanii.

Polska Agencja Prasowa była, podobnie jak w poprzednich latach, jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

jos/