O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Narciarskie patrole na stokach. Policja dba o bezpieczeństwo, sprawdza też trzeźwość [NASZE WIDEO]

Katarzyna Cisło z małopolskiej komendy przekazała PAP, że podczas ferii na stokach będą widoczne narciarskie patrole policyjne. Zwrócą uwagę na to, czy młodzi narciarze jeżdżą w kaskach. Mogą też sprawdzić trzeźwość korzystających z wyciągów.

Patrol TOPR na szlaku. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Patrol TOPR na szlaku. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Rzeczniczka małopolskiej policji podinsp. Katarzyna Cisło poinformowała PAP, że policjanci na nartach będą dyżurowali na zorganizowanych terenach narciarskich położonych w powiatach: tatrzańskim, nowosądeckim, nowotarskim, limanowskim i tarnowskim.

Funkcjonariusze będą obecni głównie na większych stacjach, z uwagi na dużą liczbę narciarzy.

"Narciarze i osoby uprawiające snowboarding powinny korzystać ze stoku w taki sposób, aby nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych osób. Policjanci będą zwracali uwagę, czy osoby uprawiające narciarstwo lub snowboarding przestrzegają obowiązującego regulaminu danego stoku, a także przestrzegają (...) Kodeksu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS" – dodała rzeczniczka.

Obowiązek używania przez narciarzy i snowboardzistów do ukończenia 16. roku życia kasku ochronnego wprowadziła ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach. Zabrania natomiast korzystania ze stoków w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Policjanci na stokach będą mogli wykonać badanie trzeźwości, gdy zachowanie danej osoby na to wskazuje. Za łamanie powyższych zapisów przewidziane są kary grzywny.

"Do zadań policjantów pełniących służbę na zorganizowanych terenach narciarskich w szczególności należy: zapobieganie zachowaniom mogącym stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób korzystających ze stoków oraz innym zachowaniom naruszającym porządek publiczny. Funkcjonariusze będą m.in. zwracali uwagę na łamanie przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem narciarzy lub snowboardzistów, a nawet przepisów związanych z ochroną przyrody i środowiska" – wyjaśniła podinsp. Cisło.

Policjanci pełniący służbę na zorganizowanych terenach narciarskich będą pilnowali przestrzegania zasad bezpieczeństwa na stokach oraz przeciwdziałali np. przypadkom kradzieży sprzętu narciarskiego.

Na terenach narciarskich należy też stosować się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez zarządzającego terenem. Każdy korzystający ze stoku jest też zobowiązany do zjeżdżania z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz stopnia trudności i stanu trasy.

Za zapewnienie warunków bezpieczeństwa osób przebywających na zorganizowanym terenie narciarskim odpowiada zarządzający danym terenem. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

kgr/

Zobacz także

  • Orla Perć widok z przełączki nad Dolinką Buczynową na Kozią Dolinkę po prawej stronie rysuje się Babia Góra. Fot. PAP/Tomasz Gutry

    Dobre warunki na beskidzkich szlakach. W wyższych partiach leży mokry śnieg

  • Morskie Oko Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Górskie jeziora rozmarzają. TPN ostrzega przed wchodzeniem na lód

  •  Komunikat o zagrożeniu lawinowym przy jednym ze szlaków w Zakopanem. Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. TOPR ostrzega turystów

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

    Córki zmarłego alpinisty po 40 latach odzyskały jego plecak

Serwisy ogólnodostępne PAP