Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych to ustanowione przez Sejm w 2018 r. święto państwowe. Obchodzone jest 19 października - w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
Ma ono oddawać hołd bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski i przypominać o roli, jaką odegrali duchowni w obronie oraz kształtowaniu postaw patriotycznych.
39. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
W sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki, kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w 39 rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci duszpasterza Solidarności mszy św. przewodniczył warszawski metropolita, kard. Kazimierz Nycz. Kazanie wygłosił ordynariusz płocki, bp Szymon Stułkowski. "Spalał się, tak jak spalił się dla nas Chrystus na Krzyżu” - powiedział o Popiełuszce.
Msza święta z modlitwą o kanonizację bł. księdza Jerzego Popiełuszki rozpoczęła się od uroczystej procesji do grobu kapelana "Solidarności" przy dźwiękach dzwonu "Jerzy", poświęconego w 1987 r. przez Jana Pawła II.
We mszy św. uczestniczyli m.in premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przed mszą wieńce przy grobie ks. Popiełuszki złożyły wicemarszałek Gosiewska i minister Maląg, a po mszy - premier i prezes PiS.
Kard. Kazimierz Nycz na początku liturgii podkreślił, że śmierć ks. Popiełuszki jako męczeńską i jako jego urodziny dla nieba potwierdziła 13 lat temu beatyfikacja. Wezwał do modlitwy o kanonizację ks. Jerzego, w intencji Kościoła, Solidarności, a także kapłanów i kleryków.
Bp Stułkowski w kazaniu wyznał, że ze wzruszeniem staje przed ołtarzem, przy którym celebrował liturgię ks. Jerzy Popiełuszko i dojrzewał do męczeńskiej śmierci.
"Św. Paweł pokazuje, że ks. Jerzy stał się sługą Boga w chłostach, trudach, przez głoszenie prawdy, ale też przez zniesławienie. Stał się sługą Boga. Wiedział, że jego rola w Kościele to służyć. Spalał się, tak jak spalił się dla nas Chrystus na Krzyżu" - powiedział.
"Ks. Jerzy był w nienawiści u wielu z powodu imienia Chrystusa, lecz wytrwał do końca, jest zbawiony i szczęśliwy u Boga w niebie" - dodał.
Po mszy odmówiono litanię do bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz modlitwę o jego kanonizację.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem "Solidarności" i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania przez propagandę komunistów i prowokacji ze strony bezpieki.
Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób.
Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem "Solidarności". Parafia św. Stanisława Kostki jest głównym miejscem kultu duszpasterza ludzi pracy.(PAP)
Autorzy: Katarzyna Herbut, Iwona Żurek, Aleksander Główczewski
mmi/