O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Naukowcy stworzyli wilki o cechach gatunku wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu

Amerykańska firma biotechnologiczna ogłosiła w poniedziałek, że za pomocą narzędzi inżynierii genetycznej stworzyła wilki, które mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego – przekazała agencja Associated Press.

Wilk. Fot. PAP/Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)
Wilk. Fot. PAP/Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)

Firma Colossal Biosciences poinformowała, że trzy szczenięta w wieku od trzech do sześciu miesięcy przebywają obecnie w "bezpiecznym miejscu", którego lokalizacji nie ujawniono. Według dziennika "New York Times" są wśród nich dwa samce – Romulus i Remus - oraz samica o imieniu Khaleesi.

Wilki straszne były znacznie większe niż wilki szare, ich najbliżsi żyjący kuzyni. W ostatnich latach zyskały popularność z uwagi na serial telewizyjny "Gra o tron".

Więcej

Wilki o nietypowym umaszczeniu zarejestrowali przyrodnicy z fundacji Save Wildlife. Fot. Facebook / SAVE Wildlife Conservation Fund

Czarne wilki w świętokrzyskich lasach. W Europie to przyrodniczy unikat

Gatunek wymarł 10 tysięcy lat temu

Naukowcy z Colossal przebadali DNA wilków strasznych z zęba sprzed 13 tys. lat i fragmentów czaszki sprzed 72 tys. lat, znalezionych na terenie USA. Następnie zmodyfikowali geny wilka szarego i przenieśli ten materiał genetyczny do komórki jajowej psa domowego.

Colossal twierdzi, że stworzone przez nią wilki to "pierwsze na świecie zwierzęta skutecznie ożywione po wyginięciu". Niezależni naukowcy cytowani przez AP są jednak ostrożniejsi.

"Obecnie można jedynie sprawić, że coś będzie z wierzchu wyglądało jak coś innego, a nie w pełni ożywiać wymarłe gatunki" – powiedział biolog z Uniwersytetu Buffalo Vincent Lynch, który nie brał udziału w tych badaniach.(PAP)

wia/ sp/gn/

Zobacz także

  • Laboratorium badawcze patogenów w USA/zdjęcie ilustracyjne Fot. Yuri Gripas /ABACA POOL/PAP/EPA

    Europa ma plan. Chce przechwycić naukowców z USA

  • Gałązki jałowca -zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Albert Zawada

    Odkryto najstarszy krzew na świecie. Ma około 1650 lat

  • Naturalna grota w lodowcu Fot. PAP/EPA/DOMINIC STEINMANN

    Lodowce topnieją coraz szybciej. Są wyniki badań

  • Koktajl Mołotowa - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Andrzej Lange

    Podejrzani o obrzucenie konsulatu Rosji koktajlami Mołotowa to naukowcy z CNRS

Serwisy ogólnodostępne PAP