Nawrocki mówił w środę podczas konferencji prasowej o obywatelskim projekcie ustawy o zobowiązaniu władz publicznych do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego; w środę w Sejmie będzie głosowany wniosek KO o jego odrzucenie. Nawrocki zaapelował do "wszystkich polityków i wszystkich klubów parlamentarnych", aby nie odrzucać projektu w pierwszym czytaniu, "bez merytorycznej dyskusji". Przekonywał, że "osobiste ambicje i aspiracje oraz partyjne spory muszą dzisiaj przegrać z przyszłością RP".
Zadeklarował, że jeśli projekt ustawy zostanie odrzucony w środę w Sejmie, to ten sam projekt stanie się jego pierwszą inicjatywą ustawodawczą, jeśli obejmie urząd prezydenta RP.
Podkreślał, że Polska potrzebuje dziś "upartych wizjonerów, ambicji i realnych marzeń, które pozwolą na to, że Polska wygra ekonomiczną konkurencję w Europie". Takim "realnym marzeniem" - zdaniem Nawrockiego - ma być właśnie CPK.
"CPK daje symboliczne, ale też realne, rzeczywiste szanse na połączenie Polski centralnej z Polską lokalną i pozwoli scalić ziemie polskie w sieci komunikacji kolejowej, czego tak bardzo potrzebujemy" - mówił Nawrocki.
Projekt zobowiązuje rząd, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, organy administracji rządowej oraz spółkę celową CPK do realizacji programu Centralnego Portu Komunikacyjnego w kształcie i w harmonogramie zawartych w uchwale Rady Ministrów z 24 października 2023 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego - "Program Inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap II. 2024-2030".
W projekcie proponuje się zakazać rządowi dokonywania w programie zmian, polegających na zmianie jego celu i zakresu, skutkujących opóźnieniem uruchomienia lotniska i zakończenia budowy linii kolejowej Warszawa-Łódź poza 2030 r. Zgodnie z propozycją, rząd nie mógłby też obniżyć finansowania programu z obligacji.
Projekt zobowiązuje też inne niż rząd podmioty, zaangażowane w projekt, do powstrzymania się "od jakichkolwiek działań prawnych lub faktycznych, które mogłyby bezpośrednio lub pośrednio wpływać negatywnie na realizację Programu (CPK - PAP) w terminach i na zasadach w nim określonych". Projekt zawiera też zobowiązanie do przeniesienia całego cywilnego ruchu lotniczego z Lotniska Chopina na lotnisko CPK do 30 czerwca 2031 r. Na Lotnisku Chopina dozwolone byłyby tylko takie inwestycje, które się zwrócą przed końcem 2030 r.
Po serii audytów, rząd do końca roku planuje przyjąć nowelizację uchwały ws. programu inwestycyjnego związanego z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Zmianie mają ulec ramy finansowe oraz czasowe projektu. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że podjął decyzję o przekazaniu 3,5 mld zł na projekt CPK w formie papierów skarbowych. (PAP)
from/ mrr/kgr/