Prezydent Duda podkreślał, że jego wizyta w Skopje pokazuje żywotność wzajemnych relacji. Nawiązywał też do kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, dziękując prezydentowi Pendarowskiemu za solidarną postawę wobec Polski oraz za zrozumienie i wsparcie w tej trudnej sytuacji.
"Jest faktem , że reżim białoruski podjął hybrydowy atak na granicę UE i granicę NATO. To są trzy państwa zarówno UE, jak i państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego: Polska, Litwa i Łotwa. Dzisiaj najmocniej atakowana jest granica polska" - mówił Duda.
"Bronimy w związku z tym z całych sił zarówno obszaru UE, jak i NATO przed nielegalną migracją" - dodał. Ocenił, że jest to sytuacja trudna i przykra, gdyż siły reżimu pchają migrantów na naszą granicę.
"Mamy nadzieję, że wkrótce dzięki wsparciu politycznemu społeczności europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego ten atak zostanie zakończony, władze białoruskie tego ataku na polską granicę zaprzestaną" - powiedział prezydent Duda.
Prezydent Macedonii Płn.: wyrażamy wsparcie na rzecz pokonania sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
Wyraziłem prezydentowi Andrzejowi Dudzie naszą pełną solidarność i wsparcie na rzecz pokonania sytuacji na polsko-białoruskiej granicy; zapewniłem, że dla nas działania przywódców białoruskich są całkowicie nieakceptowalne - powiedział w piątek prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski.
"Jako sojusznicy w ramach NATO wymieniliśmy się informacjami i poglądami dotyczącymi ostatnich zajść na granicy polsko-białoruskiej. Wyraziłem panu prezydentowi Dudzie naszą pełną solidarność, ale także wsparcie na rzecz pokonania tej sytuacji" - oświadczył Pendarowski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Dudą w Skopje.
"Zapewniłem, że dla nas - jako dla kraju - działania przywódców białoruskich, którzy aranżują ten kryzys humanitarny są całkowicie nieakceptowalne" - dodał.
Jak zaznaczył, "będziemy monitorować sytuację w ramach NATO". "Wzywamy też do natychmiastowego zakończenia wszystkich działań, których celem jest dalsza destabilizacja sytuacji na granicy z naszymi sojusznikami Polską, Litwą i Łotwą" - powiedział Pendarowski.
Prezydent Macedonii Północnej podkreślił też, że podczas spotkania z polskim prezydentem wyraził chęć i wolę do dalszej intensyfikacji naszej współpracy, szczególnie, jeśli chodzi o naukę, turystykę, edukację i gospodarkę. Wyraził też chęć zwiększenia współpracy w obszarze bezpieczeństwa i obrony. (PAP)
Autor: Rafał Białkowski, Aleksandra Rebelińska, Edyta Roś
io/