Wielka Gala Integracji to coroczne święto osób z niepełnosprawnościami, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Prezydent objął patronat honorowy nad tegoroczną galą.
W liście skierowanym do uczestników wydarzenia Andrzej Duda nazwał Wielką Galę Integracji "niezwykłym świętem dumy optymizmu, i pozytywnej energii".
"Tego dnia mamy wyjątkową okazję, aby zademonstrować solidarność z naszymi krewnymi, z naszymi znajomymi, rodakami i współobywatelami, których wyróżnia jedynie to, że realizując swoje plany i marzenia muszą pokonywać dodatkowe przeszkody" - napisał prezydent.
Życzył uczestnikom gali, aby w nadchodzących latach "mogli spotykać się tak, jak poprzednio, czyli na żywo, we wspaniałej serdecznej atmosferze, z której Wielka Gala Integracji zasłynęła przed rokiem 2020". "Ufam, że jako wspólnota zaangażowana w budowę świata bez barier będą państwo mieli możliwość spotkania się, dyskusji, wymiany doświadczeń w warunkach normalnych, bezpośrednich kontaktów międzyludzkich" - wskazał Andrzej Duda.
"Niech Wielka Gala Integracji oraz działania z nią organizacji zyskują coraz większy oddźwięk społeczny, przyczyniając się do rozpowszechnienia wiedzy o wyzwaniach, szansach i dokonaniach, które są udziałem osób z niepełnosprawnościami" - zaznaczył.
W ocenie prezydenta RP "środowiska, dla których gala jest szczególnie ważnym wydarzeniem mają liczne powody do zadowolenia". "Przez lata wykonali państwo ogromną pracę, aby zmienić stan prawny oraz stan świadomości społecznej w odniesieniu do potrzeb, problemów i aspiracji osób niepełnosprawnych" - zwrócił uwagę prezydent.
Wyraził jednocześnie radość, że "obecnie trudności związane z niepełnosprawnościami coraz rzadziej są przeszkodą na drodze do samorealizacji w różnych dziedzinach życia". "Właściciele i pracownicy firm, ludzie nauki i mediów, społecznicy, artyści, sportowcy - w tym również paraolimpijczycy odnoszą sukcesy, które przynoszą wielkie korzyści całemu społeczeństwu" - zwrócił uwagę Duda.
Na koniec prezydent pogratulował laureatom tegorocznej gali oraz pierwszej stypendystce Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego – założyciela i wieloletniego prezesa Integracji Katarzynie Bartosiewicz, założycielce i prezesowi Fundacji MiKa.
Podczas gali przyznawane są Medale Przyjaciel Integracji, wręczane od 1997 r. osobom oraz instytucjom, które działają na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością nie z formalnego obowiązku, lecz z chęci budowania społecznej integracji. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
kgr/