Skierowanie na bezpłatny test przeciw covid – online i od lekarza

2021-12-01 13:39 aktualizacja: 2021-12-01, 15:21
Testy na covid. Punkt pobrań. Fot. PAP/Marcin Obara
Testy na covid. Punkt pobrań. Fot. PAP/Marcin Obara
Każdy, kto podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, także jeśli przyjął dwie dawki szczepionki przeciw covid, może dostać skierowanie na bezpłatny test przez internet. Test w kierunku SARS-CoV-2 może wystawić również każdy lekarz POZ i nocnej pomocy lekarskiej.

Na test można zapisać się przez internet (https://aplikacje.gov.pl/app/sanepid/#/4d4a5f/adults-qualification), wypełniając prosty formularz kwalifikacyjny. Po zakwalifikowaniu się na test, można umówić się na wymaz przez formularz internetowy lub zamówić rozmowę z konsultantem.

Aby otrzymać zlecenie online, należy zalogować się przez profil zaufany i wypełnić formularz. Zlecenie zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny. Formularz mogą wypełnić osoby, które ukończyły 18 lat.

Jeśli jest po godzinach pracy przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i lekarza rodzinnego, pomocy udzielić może lekarz dyżurujący w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pracujący tam lekarz w ramach teleporady lub wizyty udzieli konsultacji, a jeśli oceni, że potrzebny jest test, wystawi zlecenie.

Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może wystawić również lekarz opieki paliatywnej i hospicyjnej opieki długoterminowej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, a także lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale ma aplikację gabinet.gov.pl.

Testy można wykonać także w weekend – wystarczy zadzwonić na infolinię i poprosić o wskazanie właściwej placówki.

Kwarantanna i izolacja domowa

W momencie wystawienia zlecenia na test w kierunku SARS-CoV-2 rozpoczyna się kwarantannę. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, kwarantanna zmieni się w izolację domową. Jeśli wynik testu będzie negatywny, kwarantanna zostanie zakończona.

Przez formularz nie można zamówić tzw. karetki wymazowej. Aby to zrobić, należy skontaktować się z lekarzem POZ.

Jeśli wynik testu jest nierozstrzygający/niediagnostyczny, ponownie test można wykonać w ciągu 24–48 h, przy czym wcześniej trzeba poprosić lekarza POZ o nowe skierowanie na badanie. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg
 

mar/