Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde przekazała w piątek przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w 2022 roku polskiemu ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi. Formalnie prezydencja Polski rozpocznie się 1 stycznia.
Dwudniowa sesja Rady Ministerialnej OBWE w Sztokholmie zakończyła się w świątecznej atmosferze. Wystrój centrum kongresowego, gdzie odbywało się spotkanie, z choinkami i świeczkami, przypominał o zbliżającym się końcu roku. "Nawet zimowa aura nam dopisała" - żartowała Linde, odnosząc się do opadów śniegu.
Polska delegacja nieformalnie przejęła przewodnictwo w OBWE pracowicie, kończąc przygotowania do rozpoczęcia prezydencji Polski w tej organizacji w styczniu 2022 roku. W Sztokholmie minister Rau spotkał się z sekretarz generalną OBWE, prezydent Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, a także przeprowadził dwustronne rozmowy z politykami z krajów, których konflikty dotyczą.
Jak poinformowało polskie MSZ, Rau spotkał się także ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Uzbekistanu, a także z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Ponadto uczestniczył w konsultacjach z wiceprzewodniczącymi Grupy Mińskiej.
Minister Rau: Polska jest gotowa do pracy
Jak podkreślił szef polskiej dyplomacji na sesji ministerialnego spotkania OBWE w Sztokholmie, polską prezydencję w OBWE charakteryzować będą: odpowiedzialność, realizm oraz solidność.
Min. @RauZbigniew na kończącej posiedzenie #OBWE konferencji prasowej o polskim przewodnictwie w 2022 r.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ?? (@MSZ_RP) December 3, 2021
?#OSCE2022POL pic.twitter.com/QIyL02vgig
Minister Rau oficjalnie zainauguruje polskie przewodnictwo 13 stycznia na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu, gdzie organizacja ma siedzibę. Polska w ramach prezydencji będzie współpracować ze Szwecją (kraj oddający kierownictwo), a także z Macedonią Północną (będzie przewodniczyć OBWE w 2023 roku).
Kolejna Rada Ministerialna OBWE ma mieć miejsce w grudniu 2022 roku w Łodzi.
"Polska prezydencja będzie realistyczna"
Jak uściślił w Sztokholmie w rozmowie z polskimi dziennikarzami rzecznik MSZ Łukasz Jasina, w regionie "nierozwiązanych problemów jest mnóstwo". "Konflikt o Górski Karabach, w Donbasie na Ukrainie, na wschodniej granicy Białorusi, w Mołdawii" - wymienił.
Rzecznik MSZ przypomniał, że prezydencja Szwecji w OBWE koncentrowała się m.in. "na wprowadzeniu parytetów płci w różnych instytucjach". Według Jasiny, Polska prezydencja będzie realistyczna. "Chcemy działać na rzecz międzynarodowego pokoju i ustabilizowania sytuacji" - podkreślił.
Min. @RauZbigniew podziękował ?? przewodnictwu i wygłosił zapowiedź objęcia przewodnictwa przez ??.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ?? (@MSZ_RP) December 3, 2021
– Naszym celem będzie kontynuacja wysiłków na rzecz odbudowy zaufania i działanie jako uczciwy pośrednik i mediator pomiędzy państwami członkowskimi. #OSCEMC2021 #OSCE2022POL pic.twitter.com/tv7Gp4c67B
Minister Linde, uznała forum OBWE, "za wyjątkowe, gdyż mimo wielu napięć, w jednym miejscu rozmawiają przedstawiciele 57 państw". W Sztokholmie obecni byli sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow. Obaj politycy, choć różnili się w ocenie sytuacji na Ukrainie, to rozmawiali w cztery oczy w kuluarach.
W swoim przemówieniu na sesji otwierającej Ławrow oskarżył Polskę o próbę budowy nowego muru berlińskiego na wschodniej granicy. Na koniec jednak życzył polskim władzom powodzenia w sprawowaniu przewodnictwa w OBWE.
Szefowa szwedzkiej prezydencji na konferencji prasowej jako sukces swojej prezydencji w OBWE wymieniła uznanie pojęcia "bezpieczeństwa klimatycznego". Zgodzono się, że zmiany klimatyczne mogą wywoływać konflikty i negatywnie wpływać na bezpieczeństwo.
Ann Linde, zwracając się do ministra Raua, powiedziała, że "przewodnictwo trafi do właściwych rąk". "Możecie na nas liczyć" - podkreśliła.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
mmi/