Premier: chcemy, by tarcza antyinflacyjna zaczęła chronić Polaków już od przyszłego miesiąca

2021-12-03 17:20 aktualizacja: 2021-12-03, 18:03
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Tracza antyinflacyjna to odpowiedź na kolejne stadium globalnego kryzysu gospodarczego, czyli zwyżkującą inflację - powiedział w piątkowym podkaście premier Mateusz Morawiecki. "Chcemy, żeby tarcza zaczęła chronić Polaków już od przyszłego miesiąca" - wskazał premier.

Morawiecki przypomniał, że przygotowany przez rząd pakiet składa się z dwóch części: obniżki podatków na energię, gaz i paliwa dla wszystkich Polaków, a także dodatku osłonowego (od 400 do 1150 zł) dla rodzin najbardziej narażonych na skutki wzrostu cen.

"To jest kwestia solidarności; w interesie nas wszystkich jest to, by kryzys dotknął nas, jako społeczeństwo, jak najmniej" - zaznaczył. Dodał, że dzięki tym działaniom szczyt inflacyjny zostanie ścięty o 1-1,50 pkt., a każda rodzina zaoszczędzi nawet kilkaset złotych. "Chcemy, żeby tarcza antyinflacyjna zaczęła chronić Polaków już od przyszłego miesiąca" - wskazał.

Premier podkreślił też, że obniżka podatków nie może być pretekstem dla firm do wprowadzania ukrytych podwyżek. "Dlatego będziemy obserwować czy firmy działają uczciwie" - zapowiedział.

 

Zbliża się weekend, więc czas na 12 odcinek mojego podcastu, który znajdziecie na platformie ➡️ Anchor oraz na Spotify,...

Posted by Mateusz Morawiecki on Friday, December 3, 2021

Morawiecki zaznaczył również, że rekordowo wysoka inflacja jest problemem, z którym zmaga się wiele krajów. Wskazał, że np. w Hiszpanii takiego wzrostu cen nie notowano od 29 lat, a w Niemczech od 28 lat. "W strefie euro inflacja jest największa od początku pomiarów, czyli od 25 lat" - mówił.

Wyjaśnił, że czynnikami napędzającym inflację są m.in. rosnące na światowych rynkach ceny paliw, działania Rosji, a także nieracjonalna polityka klimatyczna UE. "Dlatego na posiedzeniu Rady Europejskiej w połowie grudnia zaproponuję, żeby zaprzestać możliwości spekulowania uprawnieniami do emisji CO2, żeby tylko podmioty energochłonne i inne, które muszą mieć takie uprawnienia, mogły nimi handlować" - zapowiedział.

Premier o Omikronie: jest już pewnie w Polsce 

Szef rządu w podcaście poruszył także kwestię przebiegu pandemii koronawirusa. Wskazywał, że właśnie wkraczamy w kluczowy moment i że od 1 grudnia obowiązują nowe obostrzenia - tzw. pakiet alertowy. Przypomniał, że przewiduje on m.in. wydłużenie kwarantanny dla osób przyjeżdżających spoza strefy Schengen.

Morawiecki zapewniał też, że jeśli chodzi o bazę łóżkową, to przygotowano system elastycznego poszerzania liczby miejsc w zależności od liczby osób wymagających hospitalizacji. "Szpitale tymczasowe są kluczowym ogniwem tego systemu, bo odciążając szpitale stałe, pozwalają na bezkolizyjną realizację leczenia innych chorób" - mówił.

Premier nawiązał też do nowego wariantu koronawirusa - Omikronu. Zaznaczył, że wciąż niewiele o nim wiadomo poza tym, że szybko rozprzestrzenia się po Europie i jest już pewnie w Polsce. "Nie mieliśmy wpływu na pojawienie się wirusa i nie mamy kontroli nad procesem mutacji, ale mamy wpływ na to, jak wobec tej pandemii zachowamy się osobiście. Dlatego skupmy się na tym, co jest w naszej mocy, a to przede wszystkim: dystans, dezynfekcja, maseczki i szczepionki" - mówił.

Morawiecki podkreślał, że najlepszą bronią przeciw koronawirusowi jest szczepionka. "Można powiedzieć, że zdrowie każdego z nas jest w naszych rękach. Zastanawiające, że szczepionka, którą opracowały najtęższe umysły z całego świata budzi większy lęk, niż sam koronawirus" - zauważył.

Odnosząc się do zgonów spowodowanych koronawirusem, zwrócił uwagę, że są to w ogromnej większości osoby niezaszczepione.

"Dlatego nie miałem żadnych wątpliwości i w ostatnich dniach przyjąłem trzecią dawkę szczepionki" - przypomniał.

W podcaście szef rządu złożył też życzenia górnikom z okazji zbliżającej się Barbórki. "Wykonujecie ciężką i niesłychanie ważną pracę. Powiem tradycyjnie, szczęść wam Boże" - mówił. (PAP)

Autorzy: Ewa Wesołowska, Rafał Białkowski

mmi/