O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sondaż dla wPolityce.pl: Krytyczne zdanie o Jaruzelskim ma 43 procent Polaków, pozytywne 26 procent

Krytyczne zdanie o Jaruzelskim ma 43 proc. Polaków, pozytywne 26 proc. - to wynik badania opublikowanego w sobotę na portalu w Polityce.pl. z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Gen. armii LWP Wojciech Jaruzelski. Fot. PAP/Tadeusz Zagoździński
Gen. armii LWP Wojciech Jaruzelski. Fot. PAP/Tadeusz Zagoździński

Jak poinformował portal, badanie pracowni Social Changes, zrealizowane na zlecenie portalu wPolityce.pl wskazuje, że człowiek, który za pomocą stanu wojennego zdławił „Solidarność”, nie cieszy się uznaniem Polaków.

Respondenci odpowiadali na pytanie: w jaki sposób ocenia Pani/Pan postać gen. Wojciech Jaruzelskiego?

Portal podał, że na tak zadane pytanie zaledwie 6 proc. odpowiedziało, że ocenia Jaruzelskiego „zdecydowanie pozytywnie”; 20 proc. ocenia autora stanu wojennego „raczej pozytywnie”. W sumie daje to 26 proc. ocen pozytywnych.

Krytyczne zdanie o Jaruzelskim ma w sumie 43 proc. badanych, z czego 21 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie negatywnie”, a 22 proc. „raczej negatywnie”. " 31 proc. badanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć” - czytamy.

Z badania wynika, że najbardziej krytyczni wobec Jaruzelskiego są wyborcy Zjednoczonej Prawicy; wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz Polski 2050 wskaźniki są nieco wyższe, ale i tak krytyków Jaruzelskiego jest więcej niż jego zwolenników.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1073 osób w dniach od 3 do 6 grudnia 2021 roku.

lgs/ dki/

Zobacz także

  • Posiedzenie rządu Fot. PAP/Rafał Guz

    Polacy ocenili dotychczasowe działania rządu. Sondaż

  • Donald Tusk Fot. PAP/Paweł Supernak

    Stosunek Polaków do rządu. Ilu jest zwolenników, a ilu przeciwników? Sondaż

  • Fot. PAP/Piotr Polak, Przemysław Piątkowski,Marcin Bielecki,  Marcin Gadomski

    Miesiąc do wyborów prezydenckich. Komu spada, a komu wzrasta poparcie? Sondaż

  • Głosowanie (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/Paweł Jaskółka

    Miesiąc do wyborów prezydenckich. Podsumowanie kampanii wyborczej

Serwisy ogólnodostępne PAP