Koalicja Demokratyczna zapowiada na wrzesień "stół obywatelski" w sprawie sądów

2017-07-29 23:09 aktualizacja: 2018-09-26, 21:47
 Inicjatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart (2L), poseł PO Michał Szczerba (L) oraz Adrian Richter (3L) podczas konferencji prasowej Koalicji Prodemokratycznej w Warszawie, 29 bm.   Fot. PAP/Jacek Turczyk
Inicjatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart (2L), poseł PO Michał Szczerba (L) oraz Adrian Richter (3L) podczas konferencji prasowej Koalicji Prodemokratycznej w Warszawie, 29 bm. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Sądownictwo, wolność słowa, prawa kobiet, kultura i organizacje pozarządowe - były tematem sobotnich rozmów przedstawicieli środowisk opozycyjnych skupionych w Koalicji Demokratycznej. Jak zapowiedzieli, we wrześniu ma odbyć się "stół obywatelski" dot. reformy sądownictwa.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele PO, Nowoczesnej, Unii Europejskich Demokratów, Partii Zieloni i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

"Jesteśmy komitetem obywatelskim. Dzisiaj zebraliśmy się po to, by poruszyć takie sprawy jak sądownictwo, wolność słowa i prawa kobiet. To są obszary, w których wiemy, że PiS w najkrótszym czasie planuje działania przeciw obywatelkom i obywatelom. Rozmawialiśmy też o innych sferach: kulturze, organizacjach pozarządowych, o tym, co może być przedmiotem ograniczania naszych praw obywatelskich" - powiedziała jedna z organizatorek spotkania, Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Zaznaczyła, że pomiędzy dwoma lipcowymi spotkaniami Koalicji odbyły się" największe protesty w Polsce, które odniosły sukces, bo wywarły presję na rządzie". "I to jest siła społeczeństwa obywatelskiego. Wszyscy jesteśmy obywatelkami i obywatelami; nie damy się nabierać, nie podzielamy tego podziału na posłów i posłanki, senatorów i senatorki i obywateli przeciwstawianych naszym reprezentantom w parlamencie, bo to działa na korzyść PiS i władzy, która próbuje nas podzielić" - mówiła.

Zapowiedziała, że Koalicja Demokratyczna będzie promować i informować o kolejnych inicjatywach obywatelskich. "Planujemy też stół obywatelski dot. tego, jak powinny wyglądać polskie sądy, by nie było tej próżni o jaką jesteśmy teraz posądzani. Na pewno odbędzie się on przed pierwszym posiedzeniem Sejmu we wrześniu" - poinformowała Lempart.

Poseł PO Michał Szczerba, który był jednym z uczestników spotkania powiedział, że chce, by formuła współpracy opozycyjnych klubów parlamentarnych w Sejmie została poszerzona o udział przedstawicieli różnych organizacji pozaparlamentarnych, które chciałyby mieć wpływ na docelowy kształt reformy sądownictwa "rozumianej jako usprawnienie wymiaru sprawiedliwości, a nie podporządkowanie wymiaru sprawiedliwości, tak jak tego chce PiS".

"Mówimy wprost: w Polsce wobec złych rządów PiS powstała obywatelska opozycja. Elementem tej opozycji jest oczywiście zjednoczona opozycja, która coraz bardziej koordynuje swoje działania na forum parlamentarnym. To są działania uzupełniające się wzajemnie, które mają na celu powstrzymanie tych zagrożeń, które przed nami - przede wszystkim dalszego podporządkowania sądownictwa, również zapowiedź tzw. dekoncentracji mediów jest zagrożeniem dla wolności słowa w naszym kraju" - powiedział Szczerba.

"Chcemy też rozmawiać o prawach kobiet, ale też o tym niebezpieczeństwie, jakim są nowe regulacje dot. organizacji pozarządowych, szczególnie utworzenie Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Myślę, że społeczeństwo obywatelskie powinno się rozwijać nie podporządkowane rządowi, ale przeciwnie - jako organizacje pozarządowe" - dodał.

Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) powiedział dziennikarzom, że tworzy się "front walki ze złymi rządami PiS". Podkreślał, że PiS "jest to przeciwnik groźny, bo działający bez rozmów i oglądania się na innych". (PAP)

wni/ bos/