Premier Morawiecki o Norwidzie: w pandemii mogliśmy z jego wielkiego dziedzictwa wspaniale skorzystać

2021-12-29 10:58 aktualizacja: 2021-12-29, 14:01
Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Radek Pietruszka
Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Radek Pietruszka
Norwid uczy nas, że człowiek nie jest samotną wyspą, że żyje jako część większej całości, ale nie tylko tu i teraz, i że jest łącznikiem między pokoleniami, które były przed nami i które przyjdą po nas - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu w środę uczestniczył w gali podsumowującej konkursy dotyczące życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida.

Premier zwracał uwagę, że Norwid był twórcą niezwykle wszechstronnym. Zajmował się nie tylko słowem, ale także potrafił rysować, malować, a także był filozofem. "Był twórcą niezwykle głębokim i wszechstronnym" - ocenił.

Wyraził też zadowolenie, że w trudnym roku pandemii "mogliśmy z jego wielkiego dziedzictwa, twórczości tak wspaniale skorzystać".

Morawiecki wskazał też, że Norwid nauczył go bardzo mocno tego jak wielką wartością jest praca. "Jak wszechstronną, ważną wartością jest praca, która buduje człowieka, człowieczeństwo, społeczeństwa, narody; praca jako nadrzędna wartość" - mówił premier.

"Nauczył mnie tego, że człowieka trzeba mierzyć głębią jego ducha. Że to, kim jest, kim chce być przede wszystkim jest determinowane poprzez jego ducha" - dodał.

Premier podkreślił, że Norwid uczy nas, że człowiek nie jest samotną wyspą. "Że człowiek żyje jako część większej całości, ale nie tylko tu i teraz, także jako łącznik między pokoleniami, które były przed nami i łącznik ku tym pokoleniom, które przyjdą po nas" - mówił Morawiecki.

Zdaniem szefa rządu poprzez świat Norwida wchodzimy w świat nadrzędnych wartości i wskazywał, że laureatami konkursów są ludzie młodzi.

W tym kontekście przypomniał słowa Jana Pawła II, który - jak zauważył premier - był miłośnikiem twórczości Cypriana Kamila Norwida. "Słowa o tym, że nawet inni od was nie wymagają, to wy sami od siebie wymagajcie" - przytoczył Morawiecki. "Wymagajcie od siebie jak najwięcej. Norwid wymagał od siebie i wymagał od innych bardzo wiele, dlatego jest i może być dla nas tym wspaniałym przewodnikiem, tą wyjątkową latarnią. Tym wieszczem, który integruje" - mówił Morawiecki.

"Myślę, że Norwid jest tym, który łączy ponadczasowo twórczość bardzo wielu naszych wspaniałych pisarzy, poetów, wieszczów i jednocześnie zakorzenia ją w naszej współczesności" - dodał.

Premier życzył też wszystkim Polakom, "żebyśmy chcieli przełamywać opory poznawania twórczości Norwida". "Bo on nas uczy czegoś absolutnie wyjątkowego, czegoś, co i dziś jest aktualne" - powiedział szef rządu. "Wszystkim, i laureatom i wszystkim Polakom życzę sukcesów na drodze do poznawania tego, co było dla Cypriana Kamila Norwida wyznacznikiem wartości życia, poznawania dobra, prawdy, piękna" - dodał Morawiecki.

Gliński: możemy czerpać z mądrości Norwida, gdy chcemy interpretować czasy współczesne

Norwid jest niebywale mądry, był także filozofem. Z tej mądrości i jego wspaniałej twórczości możemy także czerpać, gdy chcemy interpretować czasy współczesne - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Gliński podkreślił, że "Rok Norwidowski był trudny, ponieważ był pandemiczny, ale myślę, że jednak był udany". Szef MKiDN wskazał, że w jego trakcie zostało zorganizowanych wiele wydarzeń, które "przypominają o wielkim polskim wieszczu, może najbardziej współczesnym i najbardziej profetycznym, a także trudnym".

"Norwid jest niebywale mądry, był także filozofem. Z tej mądrości i jego wspaniałej twórczości możemy także czerpać, gdy chcemy interpretować czasy współczesne" - wyjaśnił Gliński. Jak dodał, "jest to piękne zadanie dla pedagogów i naszych szkół, tam, gdzie mamy kontakt z młodzieżą". "Te konkursy mają za zadanie poprzez Norwida interpretować świat współczesny" – wskazał.

Szef MKiDN zwrócił uwagę na to, że "Norwid, mimo tego, że był taki współczesny i był ostrym recenzentem spraw polskich, jednak zawsze dwie wartości były dla niego najważniejsze – ojczyzna i chrześcijaństwo".

Gliński podczas uroczystości przypomniał, że w Roku Norwida odbyła się prapremiera pierwszej opery powstałej w oparciu o zapomniane misterium "Wanda", a także przypomniał koncert, który odbył się w Teatrze Narodowym w Warszawie. "Udało się również powołać wielką i ważną instytucję narodową, która będzie niosła idee Norwida w przyszłość, czyli Muzeum Cypriana Norwida w pałacu w Dębinkach na Mazowszu, gdzie Norwid wychowywał się po utracie matki" – podkreślił Gliński.

(PAP)

Autorzy: Rafał Białkowski, Anna Kruszyńska

js/