Na wystawie podziwiać można kilkadziesiąt czapek, kasków i hełmów od czasów napoleońskich aż do końca drugiej wojny światowej.
Wystawa czasową w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli to okazja do poznania fragmentu polskiej historii z innego punktu niż zwykle - przez pryzmat żołnierskich czapek i hełmów.
"Uwypuklając ten jeden element umundurowania w sposób chronologiczny pokazujemy najbardziej chwalebne i istotne momenty historii oręża polskiego XIX i XX wieku. Czapki z głów! – to zawołanie wyrażane w dowód uznania, podziwu, szacunku dla jakiejś osoby i jej osiągnięć. Do kogo my kierujemy nasze zawołanie? Do polskich żołnierzy! To oni na przestrzeni dziesiątek lat walczyli o wolność i niepodległość Polski" – podali twórcy ekspozycji.
Muzeum przypomniało, że wojskowe nakrycia głowy to obszerne pojęcie, pod którym skrywają się m.in. czapki, furażerki, berety, kaski i hełmy. Wśród licznych funkcji, jakie pełnią, najważniejsza jest rola identyfikacyjna, pozwalająca określić przynależność państwową żołnierza, często również rodzaj broni i jednostkę, w której służy.
"Z uwagi na burzliwą historię naszego narodu, prezentowane eksponaty mają w większości proweniencję obcą. W omawianym okresie Rzeczpospolita jako niepodległy byt funkcjonowała bardzo krótko, nie licząc krótkiego okresu Księstwa Warszawskiego, jedynie w latach II RP. Stąd też czasu i możliwości na tworzenie własnych wzorów oraz typów nakryć głowy było niewiele. Mimo to, niezależnie czy Polacy korzystali z rodzimych nakryć głowy, czy z zaadaptowanych, regułą było zaznaczenie na nich polskich symboli narodowych" - podano.
Wystawę "Czapki z głów – wojskowe nakrycia głowy w drodze do niepodległości" w Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli oglądać można do końca marca.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
27 grudnia 2021 r. po raz pierwszy obchodzone było święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
kgr/