O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Covid w natarciu. Co ze studniówkami? Jest stanowisko ministerstwa

Nie zamykamy możliwości przeprowadzenia studniówek, choć są pewne ograniczenia – powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Przypomniał, że na stronie resortu są wytyczne sanitarne opracowane przez ministerstwa edukacji, zdrowia i GIS.

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Wiceminister edukacji i nauki pytany był w środę w Radiu Zet o organizację w tym roku studniówek. Odpowiadając, Rzymkowski przypomniał, że opracowane zostały wytyczne sanitarne dotyczące właśnie organizacji studniówek. Są one dostępne m.in. na stronie internetowej MEiN.

Więcej

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban Fot. PAP/Radek Pietruszka

Profesor Horban: należy wprowadzić mechanizmy prawne, które przymuszą ludzi do szczepienia

Dopytywany był, czy uczniowie mogą na bal studniówkowy zaprosić swoją sympatię, jeśli jest to osoba z innej szkoły, czy też nie może.

"Fundamentalna kwestia to określenie liczby osób uczestniczących. Po prostu stworzenie listy obecności, kto będzie uczestniczył w tej studniówce. Mowa jest oczywiście o uczestnikach, o tym, by w miarę możliwości były to osoby z tego samego środowiska, nie spoza, ale takiego wyłączenia nie ma" – odpowiedział wiceminister.

Mówił, że w dokumencie znalazły się też wytyczne, gdzie może odbywać się studniówka.

"Wszystko to jest warunkowane tym, czy występują przypadki covidu w tej społeczności szkolnej" – zaznaczył. Ocenił, że w wytycznych zawarte jest "dużo, powiedziałbym, dobrych rad". Wskazał, że chodzi o zachowanie takiego reżimu sanitarnego, jaki obowiązuje w gastronomii, np. w restauracjach.

"My nie zamykamy w żaden sposób możliwości przeprowadzenia studniówki" – powiedział Rzymkowski. Choć, jak zaznaczył, obowiązują przy ich organizacji pewne ograniczenia. "Chcemy, żeby te studniówki były, aby to zwieńczenie nauki, to przygotowanie do pierwszego najważniejszego egzaminu w życiu odbyło się" – dodał.

Są wytyczne sanitarne

W połowie grudnia Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne sanitarne dotyczące organizacji studniówek przygotowane we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Podkreśliło, że mają one odbywać się w sposób bezpieczny i z zachowaniem reguł sanitarno-higienicznych dostosowanych do sytuacji epidemicznej.

"Studniówka to przedsięwzięcie dobrowolne dla wszystkich uczestników. Jeżeli jest to wydarzenie szkolne, to za jego bezpieczeństwo odpowiada organizator, czyli dyrektor szkoły i nauczyciele, wychowawcy oraz rodzice" – czytamy w wytycznych.

Wytyczne dotyczą wydarzeń organizowanych przez szkołę, w tym radę rodziców, zarówno w budynku szkoły, jak i poza nim. Przypomniano o konieczności przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów prawa i zaleceń wynikających ze stanu epidemii. W wytycznych znalazły się zalecenia skierowane m.in. do organizatorów oraz podmiotów świadczących usługi gastronomiczne.

Wśród ogólnych wytycznych napisano m.in., że w uroczystości mogą brać udział osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Rekomenduje się też, żeby przy stolikach, w miarę możliwości, siedzieli uczniowie z jednej klasy. Zaleca się też zwiększenie częstości (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych (tj.: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł) oraz miejsc wspólnie użytkowanych (tj.: toalety, podłogi, blaty). Zwrócono też uwagę na konieczność wietrzenia pomieszczeń.

W wytycznych znalazła się także informacja, że uroczystości studniówkowe w budynku szkoły nie mogą odbywać się w przypadku przejścia nauczania na naukę zdalną lub hybrydową, spowodowaną wzrostem zachorowań na COVID-19 wśród społeczności szkolnej bądź zawieszenia nauczania lub przejścia na naukę zdalną wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

mar/
 

Zobacz także

  • Pandemia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Specjalnie dla PAP

    Prof. Dzieciątkowski: świat nie jest w pełni gotowy na kolejną epidemię

  • PAP/ Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Wirusolog: pięć lat od wybuchu pandemii nadal odczuwamy jej skutki zdrowotne

  • Grypa (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Archiwum Turczyk
    Specjalnie dla PAP

    Wirusolog: mamy skuteczny lek na grypę i na COVID-19, ale ten drugi jest poza zasięgiem pacjentów

  • Kobieta odpoczywająca w domu Fot. PAP/Jacek Turczyk

    Covid zmienił nasze zwyczaje. Siedzenie w domu stało się normą

Serwisy ogólnodostępne PAP