O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Hoc: możliwe wprowadzenie kategorii osób, które nie muszą się szczepić, bo mają określony poziom przeciwciał

Nie wykluczamy włączenia do projektu ustawy kategorii osób, które nie muszą się szczepić, bo mają określony poziom przeciwciał – powiedział w piątek w Koszalinie wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Czesław Hoc (PiS). Naukowa ekspertyza ma ten poziom ustalić.

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Mowa o poselskim projekcie ustawy o weryfikacji covidowej, którego autorami jest grupa posłów PiS, w tym Hoc. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy".

Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji. Projekt ustawy we wtorek po zmianie tytułu i usunięciu jednego z artykułów został pozytywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję Zdrowia. W czwartek w Sejmie nie trafił jednak do drugiego czytania.

"Wnieśliśmy o ekspertyzę do gremiów naukowych, czy można określić miano przeciwciał, które zabezpieczałyby w 100 procentach przed zakażeniem koronawirusem"

Hoc poinformował w piątek w Koszalinie na konferencji prasowej zorganizowanej w ramach akcji szczepień przeciw COVID-19 w delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, że projekt, jego zdaniem "wybitnie ostrożny, wyważony, może zostać poszerzony o kategorię osób, które nie muszą się szczepić".

Wyjaśnił, że chodzi o osoby, które bezobjawowo przeszły COVID-19, miały słabe objawy chorobowe lub mają naturalną odporność i w związku z tym dostateczny poziom przeciwciał gwarantujący bezpieczeństwo przed zakażeniem.

"Wnieśliśmy o ekspertyzę do gremiów naukowych, czy można określić miano przeciwciał, które zabezpieczałyby w 100 procentach przed zakażeniem koronawirusem" – powiedział Hoc i dodał, że dwa tygodnie temu zwrócił się o stosowną ekspertyzę.

Jednocześnie zaznaczył, że jako lekarz zdaje sobie sprawę, że dojście do określenia poziomu przeciwciał, które będą gwarantowały, że osoba nie zostanie zakażona, jest trudne. A nawet, jeśli to się uda, to trzeba będzie jeszcze ustalić, jak często trzeba będzie badać ten poziom przeciwciał, by mieć pewność, że jest się chronionym przeciw COVID-19.

PAP dopytywała, kiedy ma być gotowa ta ekspertyza. "Myślę, że kilka, kilkanaście dni musimy dać ekspertom" – powiedział Hoc. Po czym przyznał, że nie wie, czy "naukowcy dadzą taką gwarancję, określą tę ilość przeciwciał".

Ponadto Hoc zaznaczył, że poszerzenie projektu ustawy o wskazaną kategorię osób mogłoby nastąpić jedynie na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia. (PAP)

Autorka: Inga Domurat

dsk/

Zobacz także

  • Nie ma na razie nowych szczepionek na COVID Fot. PAP/Lech Muszyński

    COVID wraca, szczepionek nie ma. Eksperci o tym, co dalej

  • Szczepienie przeciw COVID-19. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Od dziś można przyjąć nowy wariant szczepionki przeciw COVID-19

  • Szczepionka na COVID-19. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    EMA zarekomendowała szczepienia na Covid-19 dla dzieci od szóstego miesiąca życia. MZ: decyzja w najbliższym czasie

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Ponad 30 tys. osób zapisało się na szczepienie drugą dawką przypominającą

Serwisy ogólnodostępne PAP