W kenijskim rezerwacie urodziły się niezwykle rzadkie bliźnięta słoniątek

2022-01-21 08:38 aktualizacja: 2022-01-21, 09:10
Żródło. Twitter
Żródło. Twitter
W rezerwacie Samburu w środkowej Kenii nad rzeką Ewaso Ng'iro urodziły się bliźnięta słoniątek, co jest niezwykle rzadkim wydarzeniem - podaje w piątek CNN.

"Bliźnięta stanowią tylko 1 proc. wszystkich porodów. Często matki nie mają wystarczającej ilości mleka, aby wykarmić dwa cielęta" - skomentował Iain Douglas-Hamilton, zoolog, znawca słoni i założyciel działającej w Kenii fundacji charytatywnej Save the Elephants.

Ostatni raz fundacja miała do czynienia z bliźniętami słoni w 2006 roku, jednak oba zmarły niedługo po narodzinach. Jak zapewnia Douglas-Hamilton, przez następnie dni fundacja będzie obserwować życie słoniątek i "trzymać kciuki" za ich przetrwanie.

Ciąża słoni trwa 22 miesiące, najdłużej wśród wszystkich ssaków. Słonica rodzi średnio co cztery lata.

Słonie w Kenii i innych krajach Afryki Subsaharyjskiej często padają ofiarą kłusowników, którzy zabijają je, aby zaspokoić zapotrzebowanie na kość słoniową, stosowaną w medycynie ludowej w Azji.

Jednak ministerstwo turystyki Kenii poinformowało w 2020 r., że liczba słoni w tym kraju wzrosła ponad dwukrotnie dzięki zwiększonym wysiłkom w zwalczaniu kłusownictwa. W 2018 r. w Kenii żyły 34 tys. słoni, choć w 1989 r. tylko 16 tys. (PAP)

kgr/