"Nowy projekt zostanie przedstawiony w środę lub czwartek"
We wtorek w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu: premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego z przedstawicielami partii politycznych ws. dalszej walki z pandemią COVID-19.
Rzecznik rządu zapowiedział na briefingu prasowym przygotowanie na bazie postulatów opozycji, a także pomysłów, które pojawiły się w rządzie projekt ustawy, który ma uzupełnić rozwiązania z projektu ustawy o weryfikacji covidowej, tzw. lex Hoc.
Przekazał, że projekt zostanie przedstawiony w środę lub czwartek. Nie chciał jednak zdradzić jego szczegółów. "Pokazaliśmy opozycji, że może zgłosić swoje postulaty i chcemy je najpierw przeanalizować" - dodał.
Szef sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS Tomasz Latos podkreślił, że oczekiwaniem opozycji jest, by nowy projekt został zgłoszony przez rząd. "Takie, oczywiście, są deklaracje, ale pamiętajmy, że w tym wszystkim jest też kwestia czasu. Projekty rządowe mają dłuższą ścieżkę legislacyjną, stąd nie wykluczam, ale też nie przesądzam tego, że być może w porozumieniu z rządem będzie to ponownie projekt poselski" - przekazał.
"Przygotujemy projekt ustawy uzupełniający rozwiązania z tzw. ustawy Hoca"
"Na bazie tych postulatów, które się dzisiaj pojawiły oraz na bazie tych dodatkowych pomysłów, które pojawiły się w rządzie, przygotujemy jeszcze jedną ustawę, która będzie uzupełnieniem tej ustawy, która w tej chwili jest procedowana, czyli ustawy posła Hoca" - poinformował Müller.
Jak dodał, ustawa Hoca będzie nadal będzie procedowana. "Natomiast chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań, który mógłby kompleksowo uzupełnić te rozwiązania" - dodał rzecznik rządu.
Projekt, który prezentował w Sejmie wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia Czesław Hoc (PiS), zakłada m.in. że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu, albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa. Propozycja trafiła do Sejmu w grudniu.
Autorzy: Karol Kostrzewa, Jakub Borowski, Aleksandra Rebelińska
ja/