Według danych udostępnionych przez rzecznika RCB na Twitterze, bez prądu jest 105 639 gospodarstw domowych (stan na godz. 21). Najwięcej odbiorców bez prądu pozostaje w woj. zachodniopomorskim - ok. 33 tys., mazowieckim - ok. 29 tys. i wielkopolskim - ok. 12 tys.
Ok. 21 godz. PGE Dystrybucja podała, że nadal 62 tys. odbiorców nie ma prądu, a ekipy pogotowia energetycznego spółki ciągle pracują. Firma podkreśliła, że w najtrudniejszym momencie, w sobotę o godz. 15, bez zasilania było ponad 500 tys. odbiorców PGE Dystrybucja, do tej pory udało się więc przywrócić zasilanie do ponad 450 tys. gospodarstw domowych.
❗❗Uwaga Alert RCB – silny wiatr i burze❗❗
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) February 20, 2022
SMS z ostrzeżeniem został wysłany do odbiorców na terenie 14 województw.
"Uwaga! W nocy i jutro (20/21.02) porywisty wiatr i burze. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie zatrzymuj się pod drzewami. Zostań w domu, jeśli możesz." pic.twitter.com/wwsidK7bwK
Z informacji na stronie Energa Operator wynika, że bez prądu jest 36 tys. odbiorców (stan na godz. 21).
Na obszarze obsługiwanym przez Eneę Operator w krytycznym momencie bez dostaw energii elektrycznej było 600 tys. odbiorców, czyli jedna czwarta wszystkich klientów spółki - podała Enea w komunikacie. Bez zasilania pozostawało prawie 4000 miejscowości. Do południa w niedzielę przywrócono dostawy energii elektrycznej do ponad 2300 miejscowości; bez dostaw nadal pozostawało 1670 miejscowości.
Również Tauron Dystrybucja podaje na swojej stronie, że brygady pogotowia energetycznego i służby techniczne intensywnie pracują nad przywróceniem zasilania do klientów.
Rzecznik RCB przekazał też, że w niedzielę PKP odnotowały 51 zdarzeń spowodowanych silnym wiatrem, opóźnionych było 114 pociągów pasażerskich, odwołano - 63 .(PAP)
Autor: Karolina Mózgowiec
kgr/