Doradca prezydenta RP: Polska nie jest bezpośrednio zagrożona

2022-02-21 09:25 aktualizacja: 2022-02-21, 11:36
Doradca prezydenta RP Paweł Mucha. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Doradca prezydenta RP Paweł Mucha. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Sytuacja Polski jest inna, niż Ukrainy, gdyż Polska jest członkiem NATO; nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski - oświadczył w poniedziałek doradca prezydenta RP Paweł Mucha. Zastrzegł, że pokój na Ukrainie jest "elementem polskiej racji stanu".

"Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Natomiast elementem polskiej racji stanu, a też szerzej, bo (elementem) bezpieczeństwa europejskiego i światowego - jak o tym też mówi prezydent USA Joe Biden i partnerzy amerykańscy - jest pokój na Ukrainie" - powiedział w Polskim Radiu 24 Mucha. Jak podkreślił, "dążymy do tego, żeby ten pokój utrzymać". "Trzeba podejmować działania na rzecz deeskalacji, a Polska takie działania, chociażby dzisiaj podejmuje; takie działania będą podejmowane do ostatniej chwili" - oświadczył Mucha.

Według doradcy prezydenta "w czarnym scenariuszu agresji rosyjskiej na Ukrainie, reakcja musi być bardzo zdecydowana". "Ta reakcja musi być bardzo mocna i stąd rozmowy na temat sankcji, które wiązałyby się z jakimkolwiek aktem agresji, kolejnym wobec Ukrainy (...) To musi być czytelne, że Rosji nie opłaca się atak na na Ukrainę" - zaznaczył.

"Sytuacja Polski, jest inna, niż Ukrainy"

Prezydencki doradca przekonywał, że "sytuacja Polski, jest inna, niż sytuacja Ukrainy, bo Polska jest członkiem NATO". W jego ocenie jedność NATO, Zachodu i Unii Europejskiej ma "bardzo dużą wartość". Wskazywał przy tym na "dziesiątki" rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z partnerami zagranicznymi, a także z polską opozycją. Mucha przypominał o aktywności polskiej dyplomacji, w tym jej szefa Zbigniewa Rau, także w ramach OBWE, któremu Polska przewodniczy w 2022 roku.

W poniedziałek w Brukseli szef polskiego MSZ Zbigniew Rau weźmie udział w posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych UE, spotka się z szefem dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułebą oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. To kontynuacja rozmów o napiętej sytuacji w zagrożonej rosyjską inwazją Ukrainie.

Nadzwyczajne spotkanie stałych przedstawicieli OBWE

W Wiedniu zaplanowano na poniedziałek nadzwyczajne spotkanie stałych przedstawicieli OBWE, w celu znalezienia wyjścia z kryzysu na Ukrainie. W ramach OBWE przewidziano trójstronne rozmowy z udziałem Rosji, Ukrainy i OBWE o deeskalacji napięcia na granicach Ukrainy, zapowiedziane i uzgodnione w niedzielę przez prezydentów Francji i Rosji, Emmanuela Macrona i Władimira Putnia.

Sankcje wobec Rosji. Przewodnicząca KE ujawnia szczegóły

W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ujawniła niektóre szczegóły sankcji, jakie grożą Moskwie, gdyby dokonała inwazji na Ukrainę. Rosja zostanie odcięta od międzynarodowych rynków finansowych i straci dostęp do głównych towarów eksportowych.

"Rosja byłaby w zasadzie odcięta od międzynarodowych rynków finansowych" – powiedziała Ursula von der Leyen telewizji publicznej ARD późnym wieczorem w niedzielę. Sankcje zostałyby nałożone na "wszystkie produkowane przez nas towary, których Rosja pilnie potrzebuje, aby modernizować i dywersyfikować swoją gospodarkę, gdzie mamy globalną dominację i nie można ich zastąpić" – dodała. Przewodnicząca Komisji Europejskiej stwierdziła, że sankcje zostaną nałożone dopiero po inwazji, nie zgadzając się tym samym z sobotnim wezwaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do ich natychmiastowego wprowadzenia. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

mj/