Pomnik Michaiła Kałasznikowa w Moskwie będzie poprawiony
Odsłonięty we wtorek w Moskwie pomnik Michaiła Kałasznikowa, konstruktora karabinka automatycznego AK-47, będzie poprawiony. Okazało się bowiem, że na płaskorzeźbie u stóp pomnika widnieje rysunek techniczny niemieckiego karabinu szturmowego StG 44.

Błąd odkrył historyk Jurij Paszołok, który napisał o tym na swojej stronie na Facebooku.
Autor projektu pomnika Saławat Szczerbakow zapowiedział, że w najbliższym czasie wyryty zostanie prawidłowy wizerunek. Zwrócił się przy tym do odkrywcy błędu o dostarczenie odpowiedniego schematu. Zapewnił, że zmiana to "powierzchowna niewielka procedura".
Pomnik Kałasznikowa przedstawia postać konstruktora z karabinem w ręku; figurę umieszczono na wysokim postumencie. W dolnej części pomnika znajduje się płaskorzeźba z różnymi modelami karabinka AK-47 oraz narzędziami pracy Kałasznikowa - cyrklem, ekierką i szczegółowym rysunkiem konstrukcyjnym, który przedstawia w rzeczywistości niemiecki karabin szturmowy StG 44.
Jak wskazuje rosyjskojęzyczny serwis BBC, twierdzenie, iż projektując AK-47 Kałasznikow skopiował StG 44, pojawia się regularnie, a obecnie znów aktywnie dyskutuje się nad nim w internecie. Jako argumenty wykorzystuje się tutaj zewnętrzne podobieństwo obu karabinów oraz to, że AK-47 pojawił się w czasie, gdy w wytwarzających go zakładach zbrojeniowych w Iżewsku pracowała grupa niemieckich inżynierów z konstruktorem StG 44 Hugo Schmeisserem na czele.
Zaprojektowany w 1947 roku przez Kałasznikowa AK-47 uważany jest za broń najbardziej rozpowszechnioną na świecie. Od połowy zeszłego wieku karabin wykorzystywany był w niemal wszystkich konfliktach zbrojnych. Szacuje się, że dotychczas wyprodukowano ponad 100 milionów egzemplarzy tych automatów.
Wzniesienie w Moskwie pomnika konstruktora to inicjatywa Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)