Premier na konferencji w trakcie szczytu cyfrowego UE w Tallinie nawiązała do swojej wcześniejszej rozmowy z szefową brytyjskiego rządu. Jak mówiła, rozmowa dotyczyła m.in. propozycji dotyczących Brexitu, które May złożyła podczas wystąpienia w ubiegłym tygodniu we Florencji, a także kwestii pracowników delegowanych.
"Była to kontynuacja mojej rozmowy z panią premier z początku tygodnia, gdy rozmawiałyśmy telefonicznie" - zaznaczyła premier.
Poinformowała, że w czasie spotkania została potwierdzona data konsultacji międzyrządowych - które odbędą się 21 grudnia w Warszawie. Poprzednie polsko-brytyjskie konsultacje odbyły się pod koniec zeszłego roku w Londynie.
O terminie konsultacji poinformowała wcześniej w piątek kancelaria premier May. Według Downing Street wezmą w nich udział ministrowie odpowiedzialni m.in. za politykę zagraniczną, obronę i bezpieczeństwo, a także handel.
Według relacji Downing Street polska premier ciepło przyjęła ubiegłotygodniowe przemówienie szefowej brytyjskiego rządu we Florencji, w którym May nakreśliła wizję przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Szydło podkreśliła także znaczenie szybkiego porozumienia ws. praw obywateli, w tym miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.
W swym przemówieniu brytyjska premier zapewniła też, że Wielka Brytania uszanuje zobowiązania podjęte w trakcie członkostwa w Unii Europejskiej. Mówiła, że nie chce, aby partnerzy Londynu obawiali się, że będą musieli płacić więcej lub otrzymać mniej przez pozostały okres obecnego budżetu w związku z decyzją Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Wspólnoty.
Pomimo zapewnień szefowej brytyjskiego rządu Bruksela i Londyn nie znajdują porozumienia w sprawie zobowiązań finansowych Wielkiej Brytanii wobec unijnego budżetu. Podczas czwartej rundy negocjacji w tym tygodniu w Brukseli nie udało się zakończyć tej kwestii, co jest warunkiem przejścia do dalszej fazy rozmów dotyczących przyszłych relacji między UE a Wielką Brytanią.
Ze szczegółowych deklaracji złożonych w tym tygodniu przez brytyjskich negocjatorów wynika, że Wielka Brytania jest gotowa łożyć do unijnej kasy w 2019 i 2020 roku. Tymczasem rozliczenie wieloletniego budżetu UE, na który zgodziły się brytyjskie władze, będzie sięgało 2023 roku.
Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 r.
Z Tallina Mateusz Roszak (PAP)
mce/ mro/ mok/