Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker wziął w środę udział w konferencji prasowej dotyczącej uchodźców z Ukrainy, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak poinformował, rząd Polski finansuje transport wszystkim uchodźcom, którzy chcą udać się dalej na zachód Europy. Dodał, że chodzi zarówno o transport kolejowy, jak i autokarowy.
"W weekend ruszył pociągi specjalne do Niemiec, teraz w tym tygodniu kontynuowane są te pociągi z Warszawy, z Krakowa oraz z Katowic. Jeżdżą także specjalne pociągi na naszą zachodnią granicę z punktu recepcyjnego w Chełmie" - powiedział.
Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch dni - w poniedziałek i wtorek - w specjalnych i rejsowych pociągach do Niemiec wyjechało 23 tys. osób, z czego w pociągach specjalnych 9 tys. osób. "Wcześniej w ciągu weekendu - piątek, sobota, niedziela - w pociągach specjalnych to było 27 tys. osób" - poinformował.
Zapewnił, że rząd będzie w dalszym ciągu proponować naszym zachodnim sąsiadom i innym państwom Unii Europejskiej "metodę sztafetową, na zasadzie takiej, że ci wszyscy, którzy planują wyjazd na zachód, ci wszyscy uchodźcy, którzy mają tam rodzinę, znajomych, którzy mają plany, aby najbliższy czas spędzić bezpiecznie w państwach Europy Zachodniej, mieli taką możliwość i rząd polski takie działania podejmuje także finansując transport kolejowy i autokarowy" - mówił.
Szefernaker: największy punkt masowego nadawania numeru PESEL ruszy w sobotę na Stadionie Narodowym
W sobotę we współpracy rządu i samorządu warszawskiego na Stadionie Narodowym ruszy największy, masowy punkt przydzielania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy; będzie mógł obsługiwać około 100 osób w jednym momencie - zapowiedział Szefernaker.
"Największy w Polsce punkt masowego udzielenia numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy ruszy w sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie. To będzie około 100 stanowisk, gdzie w jednym momencie będzie można wydać numer PESEL stu osobom. Zakładamy, że w tym punkcie, prowadzonym przez miasto stołeczne Warszawa, trwają już w tej chwili przygotowania, zakładamy, że w sobotę ruszy, we współpracy rządu i samorządu Warszawy" - zapowiedział wiceszef MSWiA.
Jak dodał, w tym punkcie pracować będą przede wszystkim pracownicy samorządu warszawskiego, ze wsparciem urzędników administracji rządowej. "Wszyscy jesteśmy jedną administracją publiczną, w tej sytuacji - wszystkie ręce na pokład. Musimy się wspierać w zadaniach, których przez agresję Rosji na Ukrainę mamy w tej chwili dużo więcej" - mówił Szefernaker.
Wiceszef MSWiA powiedział też, że drugi taki punkt funkcjonuje od środy także w Krakowie.
Zapowiedział także odpowiednie wsparcie sprzętowe dla samorządów "W tym tygodniu pierwszy sprzęt trafi do samorządów, w kolejnych tygodniach trafi do kolejnych samorządów, tak, by wesprzeć samorządy także z budżetu państwa" - powiedział Szefernaker.
Cieszyński: nadaliśmy 17 tys. numerów PESEL dla dorosłych obywateli Ukrainy i prawie 15 tys. numerów dla dzieci
Do środy, do godz. 15 nadaliśmy 17 tysięcy numerów PESEL dla dorosłych obywateli Ukrainy i prawie 15 tysięcy numerów dla dzieci - powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
Cieszyński powiedział na konferencji w KPRM, że środa to pierwszy dzień wydawania bezpiecznego numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy.
"Mówię bezpiecznego, dlatego że ta procedura fundamentalnie różni się od tej, która zazwyczaj była stosowana wobec obcokrajowców, ponieważ ona wymaga przedstawienia dodatkowych zabezpieczeń związanych z wykonaniem zdjęcia biometrycznego, za które płaci samorząd, a także z pobraniem odcisków palców" - wyjaśnił Cieszyński.
"Na dzień dzisiejszy, na godz. 15 mamy informację, że założonych zostało 17 tys. takich numerów (PESEL) dla osób dorosłych (z Ukrainy) i prawie 15 tys. numerów dla dzieci" - poinformował Cieszyński.
Dla porównania - jak mówił - przez cały typowy dzień roboczy nadawanych jest około 16 tys. numerów PESEL dla obywateli RP.
Cieszyński zapowiedział też, że dostarczonych zostanie 2 tys. nowych stacji mobilnych oraz 1,5 tys. zestawów stacjonarnych do obsługi uchodźców z Ukrainy. Zostaną też - jak mówił - dostarczone skanery do pobierania odcisków placów. Cieszyński powiedział, że liczba osób, które będą miały uprawnienia do pracy w systemie nadawania numeru PESEL zwiększy się o 100 proc.
Szefernaker o specustawie dot. uchodźców: w czwartek konferencja ws. wyników konsultacji
Cały czas trwają spotkania i konsultacje z podmiotami biorącymi udział w pomocy uchodźcom; w czwartek konferencja wiceministra resortu Macieja Wąsika, na której zostaną przedstawione wyniki tych konsultacji - mówił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker pytany o doniesienia ws. noweli specustawy.
Wiceszef MSWiA podczas konferencji prasowej był pytany o doniesienia dotyczące nowelizacji ustawy ws. wsparcia uchodźców z Ukrainy. Zmiana miałaby spowodować, że pomoc otrzymałyby nie tylko osoby, które dotarły z Ukrainy do Polski bezpośrednio.
Szefernaker zwrócił uwagę, że cały czas trwają różnego rodzaju spotkania i konsultacje ze wszystkimi podmiotami biorącymi udział w pomocy uchodźcom. "W ciągu ostatnich dni praktycznie codziennie spotykamy się także z samorządowcami. Wczoraj, przedwczoraj odbyły się takie spotkania ze wszystkimi prezydentami miast w Polsce i staramy się na bieżąco reagować na różnego rodzaju sytuacje, które pojawiają się w związku z napływającą dużą liczbą uchodźców z Ukrainy" - powiedział.
Dodał, że konsultacje odbywają się również ponad politycznie. "Jutro będzie posiedzenie sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji, przed tym posiedzeniem odbędzie się konferencja ministra Macieja Wąsika oraz przewodniczącego komisji, na której zostaną przedstawione wyniki tych konsultacji" - zapowiedział Szefernaker.
Wiceszef MSWiA dodał, że jest zaskoczony, że w czasie, kiedy mamy ekstraordynaryjną sytuację, wojnę za naszą wschodnią granicą, "niektórzy politycy tylko po to, żeby móc zaistnieć w mediach, informacje, które pojawiają się na spotkaniach, na których wspólnie procedujemy różne rozwiązania na przyszłość, przekazują mediom". "Ale to już sprawa tych polityków, my będziemy pracować, rozmawiać, słuchać i o szczegółach tych rozmów będzie informował jutro minister Wąsik, na konferencji wspólnie z prezydium sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji" - powiedział Szefernaker.
Wcześniej szef klubu KO Borys Budka we wpisie na Twitterze podał, że do Sejmu wpłynęła pilna nowelizacja rządowej ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. "PiS chce wykreślić słowo 'bezpośrednio', bo przyjęte regulacje eliminują z pomocy tysiące potrzebujących. Dodam, że analogiczne poprawki opozycji w tym zakresie odrzucili. Tak dla zasady" - napisał Budka.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Pobyt ukraińskich uchodźców w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Legalny będzie także pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez Ukrainki, które uciekły przed wojną. Zgodnie z ustawą po upływie 9 miesięcy uchodźcy, których pobyt uznano za legalny, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat.
Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Uchodźcy mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.
Regulacja umożliwi też wypłatę świadczeń tym, którzy zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy. Pieniądze będą wypłacane za okres maksymalnie 60 dni, ale w uzasadnianych przypadkach może być on przedłużony. Świadczenia będą wypłacane na podstawie wniosków.
Większość przepisów ustawy nie dotyczy Ukraińców, którzy przebywali w Polsce legalnie przed wojną. Terminy ważności ich wiz krajowych i zezwoleń na pobyt czasowy, które upłynęłyby w czasie wojny, zostaną jednak na jej mocy wydłużone do końca roku. Terminy przypadające po 24 lutego m.in. ważności kart pobytu czy polskich dokumentów tożsamości obywateli Ukrainy zostaną wydłużone o 18 miesięcy. Przez 18 miesięcy będzie też uznawany za legalny pobyt obywatela Ukrainy, jeśli w czasie wojny straciłby możliwość przebywania w Polsce na podstawie np. wizy Schengen lub w ramach ruchu bezwizowego.
Ponadto na mocy specustawy utworzona zostanie rezerwa celowa w budżecie, a w Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie specjalny Fundusz Pomocy.
Ustawa zaostrza też kary za przestępstwa związane z handlem ludźmi i sutenerstwem popełnione w czasie wojny na Ukrainie.
(PAP)
Autorzy: Mikołaj Małecki, Marcin Chomiuk, Bartłomiej Figaj, Karol Kostrzewa
kgr/ js/