Gróbarczyk: gospodarka morska priorytetem rządu

2017-10-13 14:47 aktualizacja: 2018-09-26, 19:54
Warszawa, 07.09.2017. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przed posiedzeniem rządu, 7 bm. (mr) Archiwum PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 07.09.2017. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przed posiedzeniem rządu, 7 bm. (mr) Archiwum PAP/Radek Pietruszka
Gospodarka morska należy do priorytetów rządu – zapewnił w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Powiedział, że w 2018 r. rozpocznie się budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie.

Gróbarczyk uczestniczył w piątek w 17. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017 - jednym z najważniejszych spotkań praktyków i ekspertów sektora morskiego.

Minister w swoim wystąpieniu inaugurującym Forum podkreślił, że „gospodarka morska jest branżą, z którą rząd wiąże ogromne szanse i która należy do priorytetów rządu”. Powiedział, że dla rozwoju branży morskiej podstawowe są: przemysł stoczniowy, żegluga, w tym żegluga śródlądowa, eksploatacja portów, rybołówstwo, a także edukacja.

„Nasze cele dziś koncentrują się na realizacji już ostatniego elementu planu, finansowego” – powiedział. Chodzi o utworzenie Morskiego Funduszu Inwestycyjnego (MFI). „Bez tych pieniędzy ta branża nie ruszy” – dodał.

Wyjaśnił, że Morski Fundusz Inwestycyjny będzie dotyczył nie tylko przemysłu stoczniowego ale też żeglugi śródlądowej.

Do końca roku pojawią się główne ramy Morskiego Funduszu Inwestycyjnego

„Założyliśmy, że do końca tego roku pojawią się główne ramy (Morskiego Funduszu Inwestycyjnego – PAP), które chcielibyśmy omówić z przedsiębiorcami” – dodał. Przyznał, że „do tego czasu resort chciałby to uzgodnić z instytucjami nadzorującymi, czyli z Komisją Nadzoru Finansowego, z głównymi inwestorami, którzy będą partycypować w tym funduszu, jak również z branżą”.

„Dopiero po tym chcemy to ująć w formie ustawy, która na trwałe wpisze się w polską legislację” – powiedział Gróbarczyk. Przyznał, że fundusze dla przedsiębiorców nie będą szybko dostępne. „Nie będzie to tak szybko; to niezwykle trudne zadanie (…); chcemy stworzyć rozwiązanie, które faktycznie będzie dawało szansę, pieniądze dla branży na funkcjonowanie” – tłumaczył.

Wyjaśnił, że pomysł utworzenia funduszu pojawił się przy okazji kontraktowania pierwszego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB). „Widzimy, jakie ogromne problemy wiążą się z tym przedsięwzięciem. Gdyby już taki fundusz funkcjonował, to zakontraktowanie takiego promu trwałoby maksymalnie dwa tygodnie. A my już nad tym spędzamy dwa lata, aby można było uzyskać stabilne i trwałe finansowanie dla tego przedsięwzięcia” – tłumaczył. Wyraził nadzieję, że „w poniedziałek temat zostanie ostatecznie zakończony”.

Minister Gróbarczyk pytany przez dziennikarzy podczas briefingu o prace związane z przekopem Mierzei Wiślanej poinformował, że w najbliższy czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej resort zaprezentuje efekt dotychczasowych prac dotyczących tej inwestycji.

„Przedstawimy studium wykonalności, badania geologiczne i inne dokumenty, które udało się do tej pory przygotować” – dodał.

Poinformował, że „ministerstwo chce publicznie, oficjalnie ogłosić, w którym miejscu zostanie zrealizowany przekop”. „Oczywiście nie jest tajemnicą, że to będzie Nowy Świat, ale żeby jednoznacznie potwierdzić tę wiadomość, to potrzebowaliśmy tych wszystkich dokumentów i projektanta, który stwierdził, że jest to najlepsze miejsce do realizacji inwestycji” – mówił. Powiedział, że „pierwsza łopata będzie za rok”.

W obywającym się w Gdyni 17. Forum Gospodarki Morskiej uczestniczy kilkaset osób związanych z branżą morską. Podczas spotkania poruszane są m.in. takie zagadnienia jak: perspektywy gospodarki morskiej w Polsce, innowacje w przemyśle stoczniowym, kwestie legislacyjne związane z ustawą stoczniową i statusem marynarzy.(PAP)

autor: Bożena Leszczyńska
edytor: Dorota Kazimierczak

bls/ pad/

TEMATY: