Zainteresowanie zajęciami jest bardzo duże – codziennie do szkoły spływają setki maili i zapytań o możliwość kształcenia.
"Motywacja osób, które się do nas zgłaszają i uczestniczą w zajęciach, jest ogromna, a kieruje nimi przede wszystkim chęć podjęcia pracy zgodnej z wykształceniem i możliwościami. Te osoby doskonale zdają sobie sprawę, że bez znajomości języka polskiego ich możliwości na polskim rynku pracy – również te zarobkowe - są znacznie mniejsze" – powiedziała PAP dr Agnieszka Tambor.
Bezpłatne zajęcia z języka polskiego online
Szkoła kształci uchodźców z Ukrainy w kilku obszarach. Jej lektorzy prowadzą online bezpłatne zajęcia z języka polskiego w podstawowym zakresie, na które zgłosiło się już ponad 500 osób, podzielono je na 30 grup. Uczestnicy reprezentują niemal wszystkie grupy wiekowe – są dzieci, młodzież, osoby starsze, a także duża grupa matek z małymi dziećmi.
"Formuła online jest wygodna zwłaszcza dla matek, stanowiących duży odsetek uchodźców, które dzięki temu nie muszą organizować opieki nad swoimi dziećmi i tracić czasu na dojazdy. Kładziemy nacisk na to, by poprawić jakość ich funkcjonowania w Polsce, żeby umiały zrobić zakupy, ale też wypełnić dokumenty. Ważne jest też, żeby jak najszybciej nauczyły się czytać i pisać alfabetem łacińskim" – wyjaśniła dr Tambor.
Intensywny kurs dla osób, które chcą podjąć studia w Polsce
Drugą grupę słuchaczy stanowią osoby pragnące podjąć w Polsce studia. Katowicka SJKP ogłosiła nabór na bezpłatny kurs przygotowawczy do studiów dla kandydatów z Ukrainy. Zgłosiło się ponad 20 osób, utworzono już dwie dodatkowe grupy. Ten bardzo intensywny kurs – 420 godzin zajęć odbywających się przez 5 dni w tygodniu – będzie obejmował zajęcia z języka polskiego jako obcego oraz zajęcia propedeutyczne z zakresu nauk ścisłych, humanistycznych i biologiczno-przyrodniczych.
Warunkiem przyjęcia na kurs jest wypełnienie aplikacji zgłoszeniowej na stronie szkoły, przedłożenie paszportu z poświadczeniem wjazdu do Polski po 24.02.2022 oraz okazanie zaświadczenia z uczelni ukraińskiej o rozpoczętych na Ukrainie studiach.
Szkolenia dla polonistów
Ze względu na ogromny napływ ukraińskich dzieci i młodzieży do polskich szkół SJKPUŚ prowadzi też szkolenia dla polonistów, a także zdalne warsztaty. Jak podkreśla dr Agnieszka Tambor, nauczanie języka polskiego jako obcego stawia zupełnie inne wymagania niż w przypadku osób, dla których to język ojczysty.
Szkoła przekazała też kilkadziesiąt zestawów podręczników do nauki języka polskiego autorstwa swoich pracowników, wydanych nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego. Trafiły one wojewódzkich ośrodków metodycznych i współpracujących z SJKP szkół. Placówka prowadzi też kursy specjalistyczne, m.in. dla grupy lekarzy z Ukrainy na zlecenie Śląskiej Izby Lekarskiej.
Refundacja kosztów - "Solidarni z Ukrainą"
Zajęcia dla ukraińskich uchodźców są darmowe, dyrekcja szkoły będzie się jednak ubiegać o refundację ich kosztów w konkursie pod hasłem "Solidarni z Ukrainą", ogłoszonym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. W nauczanie uchodźców z Ukrainy języka polskiego zaangażowano wszystkich dostępnych lektorów, kursy online prowadzą nawet ci, którzy przebywają na stażach za granicą, np. w Korei czy Turcji. (PAP)
Autorka: Anna Gumułka
mj/