Premier Mateusz Morawiecki: sankcje mają przynieść pokój Ukrainie, a nie spokój nieczystemu sumieniu Europy

2022-04-01 10:39 aktualizacja: 2022-04-01, 15:47
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Paweł Supernak
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Paweł Supernak
Sankcje mają przynieść pokój Ukrainie, a nie spokój nieczystemu sumieniu Europy. Sankcje mają zatrzymać Putina. Jeśli tak się nie stało, to znaczy, że sankcje nie działają - ocenił w premier Mateusz Morawiecki.

W ocenie szefa rządu, "niektórzy przywódcy europejscy uznali sankcje za alibi dla bezczynności". "Sankcje mają przynieść pokój Ukrainie, a nie spokój nieczystemu sumieniu Europy. Sankcje mają zatrzymać Putina. Jeśli tak się nie stało to znaczy, że sankcje nie działają, są niewystarczające" - napisał w piątek na Twitterze.

"Powtarzam mój postulat z Rady Europejskiej: konfiskata majątku oligarchów i państwa rosyjskiego i radykalny program odejścia od rosyjskich surowców" - dodał Morawiecki.

Premier spotkał się z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się rano z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandim. To już druga nasza rozmowa w ciągu miesiąca, która dotyczyła pomocy ukraińskim uchodźcom w Polsce - przekazał szef rządu.

O spotkaniu z Grandim Morawiecki poinformował na Facebooku. "To już druga nasza rozmowa w ciągu miesiąca, która dotyczy pomocy ukraińskim uchodźcom w Polsce" - zaznaczył premier.

Podkreślił, że Polska stała się "wielkim hubem humanitarnym" i jest chwalona za tę postawę na całym świecie.

"Prowadzimy szeroko zakrojone działania koordynacyjne, tworzymy punkty informacyjne i recepcyjne, a z inicjatywy rządu Sejm przyjął 12 marca specjalną ustawę, która ułatwia uchodźcom szybsze podjęcie pracy, dostęp do opieki zdrowotnej, usług oświaty i szkolnictwa wyższego oraz uzyskanie specjalnej pomocy finansowej" - napisał Morawiecki.

Od ataku Rosji na Ukrainę granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 2,4 mln osób. Obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną, na mocy specustawy nadawane są numery PESEL, z czego skorzystało dotychczas ponad pół miliona osób. Ukraińscy uchodźcy mają zapewniony m.in. legalny pobyt, opiekę zdrowotną, możliwość podjęcia pracy i kontynuowania nauki.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

(PAP)

kgr/ js/