Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Müller potwierdził PAP, że projekt ten znalazł się w porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu.
Informując w poniedziałek o zaakceptowaniu projektu przez KSRM Szefernaker napisał na Twitterze, że ma on charakter techniczny. Proponowane zmiany - zaznaczył wiceszef MSWiA we wtorek w Programie I Polskiego Radia - wynikają z doświadczeń zebranych przez administrację rządową, samorząd, instytucje w ciągu ostatnich 40 dni i zmierzają do tego, by działania "różnego rodzaju instytucji były jeszcze bardziej skuteczne".
Wiceminister @szefernaker w #SygnałyDnia: Wydano już blisko 650 tys. numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Ponad połowa z nich to dzieci, ponad 40 proc. to kobiety w wieku 19-65 lat, ledwie 3 proc. to mężczyźni. To pokazuje wyjątkowy obraz migracji. pic.twitter.com/Io4m87nVzd
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) April 5, 2022
Szefernaker, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, poinformował, że oprócz zmian doprecyzowujących, w projektowanej nowelizacji znalazły się również kwestie praktyczne np. umożliwienie świadczenia usług psychologicznych przez ukraińskich psychologów na rzecz swoich rodaków.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwia ukraińskim uchodźcom m.in. legalizację pobytu w Polsce, otrzymanie numeru PESEL
Przygotowanie większej nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zapowiadał dwa tygodnie temu w Sejmie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. W ubiegłym tygodniu założenia projektu noweli MSWiA omówiło z prezydium sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa Sejm weszła w życie 12 marca z mocą od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę. Umożliwia ukraińskim uchodźcom m.in. legalizację pobytu w Polsce, otrzymanie numeru PESEL, podjęcie pracy, kontynuowanie nauki i dostęp do opieki zdrowotnej. Reguluje także kwestie związane z finansowaniem pomocy niesionej uchodźcom.
Straż Graniczna podała we wtorek, że oOd 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,5 mln osób. (PAP)
Autor: Grzegorz Bruszewski
dsk/