PE: pracujemy nad uproszczeniem wypłat dla osób pomagającym uchodźcom

2022-04-05 22:40 aktualizacja: 2022-04-06, 09:41
Elisa Ferreira, Grzegorz Puda, Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Elisa Ferreira, Grzegorz Puda, Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Komisja Europejska i Parlament Europejski pracują nad ułatwieniem procedur wypłat środków finansowych osobom pomagającym uchodźcom. Chcemy, aby ta pomoc była gwarantowana od dnia wybuchu wojny w Ukrainie - powiedziała na polsko - ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

W trakcie wtorkowej wizyty na przejściu granicznym w Korczowej (województwo podkarpackie) komisarz Ferreira wraz z przewodniczącym Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) Parlamentu Europejskiego Younousem Omarjee spotkali się z ministrem funduszy i polityki regionalnej Grzegorzem Pudą oraz wojewodą podkarpacką Ewą Leniart. Dyskutowano o możliwościach wykorzystania funduszy UE na działania związane z pobytem w Polsce obywateli Ukrainy, którzy uciekają z kraju w związku z wojną prowadzoną przez Rosję.

"Bardzo ważne, z punktu widzenia Komisji Europejskiej, jest to, żeby możliwie jak najszybciej dostarczyć środki finansowe. Tak, jak wcześniej mieliśmy do czynienia z covidem, kiedy pieniądze były przeznaczone na sytuacje wynikające z pandemii, tak teraz musimy zadziałać podobnie i pieniądze, które mamy w swojej puli, przeznaczyć na potrzeby związane z zaistniałą sytuacją" - powiedziała Ferreira.

Podkreśliła, że celem prac jest wsparcie osób, "które przyjmują uchodźców pod swój dach i refundacja kosztów pomocy, jaką ponoszą”. „Jako Komisja Europejska i Parlament Europejski pracujemy nad zmianą przepisów, po to, aby ułatwić procedury wypłat i aby pieniądze były jak najszybciej dostarczone do rodzin ukraińskich, osób pomagających i do organizacji pozarządowych" - podkreśliła i dodała, że "trwają prace nad tym, aby ta pomoc była gwarantowana od dnia wybuchu wojny w Ukrainie, czyli od 24 lutego i aby te koszty można było refakturować począwszy od tej daty".

"Nie obawiam się o to, że Polska zostanie pozbawiona funduszy, nie widzę tu żadnego problemu. Teraz pracujemy z rządem nad tym, aby te pieniądze dotarły do potrzebujących osób i na tym się skupiamy. Jestem przekonana, że ten proces zostanie szybko uruchomiony, zwłaszcza w sytuacji, z którą przyszło nam się zmierzyć" - przekazała. W jej ocenie polityka spójności jest długoterminowym działaniem, którego celem jest stymulacja rozwoju słabszych państw. "Polska jest tutaj świetnym przykładem na to, jak bardzo jest to efektywne działanie. Jeszcze jakiś czas temu średni dochód na mieszkańca wynosił połowę tego, co obecnie i to olbrzymi sukces Polski, dlatego chcemy, aby utrzymywał się on jak najdłużej. Poza tym, sukces Polski i każdego innego państwa to sukces całej Europy. Jesteśmy razem, bo pojedynczo jesteśmy słabi, a siła tkwi w tym, że jesteśmy Unią Europejską" - podkreśliła.

"Dziękuję wszystkim Polakom, którzy są solidarni, wykazali się wspaniałym sercem i pomocą ukraińskim uchodźcom oraz prezentują wartości europejskie takie, jak humanizm czy szczodrość" - podsumowała. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

kw/