O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

ONZ: Rosja zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka

Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się w czwartek za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Fot. JASON SZENES
Fot. JASON SZENES

Więcej

Sekretarz stanu USA Antony Blinken. Fot. PAP/STEPHANIE LECOCQ

Blinken: Stany Zjednoczone utrzymują i budują presję wobec Rosji 

Za przyjęciem rezolucji zawieszającej Rosję w związku z "rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka" głosowały 93 państwa, przeciwko było 24, a wstrzymało się 58.

Przeciw głosowały m.in. Chiny, Kazachstan, Korea Północna, Białoruś, Iran, Syria, Erytrea, Algieria, Etiopia i Kuba, a także wszystkie państwa Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB).

Czwartkowe głosowanie - rezultat międzynarodowego oburzenia po masakrze w podkijowskiej Buczy - było już trzecim ruchem Zgromadzenia Ogólnego ONZ przeciwko Rosji, choć tym razem różnica głosów była znacznie mniejsza; poprzednie dwie rezolucje potępiające rosyjską inwazję na Ukrainę zostały poparte przez 141 i 140 państw przy jedynie pięciu głosach przeciwko.

Wiele państw, które wcześniej poparły rezolucje przeciwko Rosji, tym razem się wstrzymały, m.in. Meksyk i Singapur. Państwa te argumentowały, że zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka stwarza niebezpieczny precedens i nie sprzyja dyplomatycznemu zakończeniu wojny.

"Rosja wstrząsa fundamentami międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa"

"Zawieszenie Rosji nie jest opcją, lecz obowiązkiem (...). Rosja nie tylko łamie prawa człowieka, ale wstrząsa fundamentami międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa" - mówił przed głosowaniem ukraiński ambasador przy ONZ Serhij Kysłycia. Porównał przy tym obecny moment do 1994 roku i ludobójstwa w Rwandzie, gdzie władze prowadziły rzeź Tutsich będąc członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W reakcji na głosowanie przedstawiciel Rosji Dmitrij Polanski ogłosił, że uważa decyzję za nieuprawnioną i "upolitycznioną" oraz oznajmił że Rosja podjęła decyzję o rezygnacji z członkostwa w Radzie Praw Człowieka z dniem 7 kwietnia. (PAP)

mj/

Zobacz także

  • Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Polscy żołnierze wyruszają do Libanu w ramach misji ONZ [NASZE WIDEO]

  • Łódź z imigrantami na kanale La Manche, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN

    Rekordowa liczba ofiar śmiertelnych wśród migrantów na kanale La Manche. ONZ podała dane

  • Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić. Fot. PAP/	Radek Pietruszka

    Prezydent Serbii przyznał, że Belgrad popełnił błąd, głosując za rezolucją ONZ ws. Ukrainy

  • Marco Rubio. Fot. PAP/EPA/JACK GUEZ / POOL

    Rubio wezwał kraje ONZ do przyjęcia alternatywnej amerykańskiej rezolucji na temat Ukrainy

Serwisy ogólnodostępne PAP