PGNiG: projekt Hy-Chess z najwyższą oceną NCBR

2022-04-11 16:33 aktualizacja: 2022-04-11, 17:21
Demonstrator technologii Hy-Chess będzie wybudowany w Oddziale PGNiG w Odolanowie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Demonstrator technologii Hy-Chess będzie wybudowany w Oddziale PGNiG w Odolanowie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Projekt Hy-Chess - system wytwarzania wodoru i syntetycznego gazu ziemnego z funkcjonalnością wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej - uzyskał najwyższą ocenę NCBR w konkursie na nowe technologie w zakresie energii - podało PGNiG.

Spółka jest liderem konsorcjum, w którym wraz z Politechniką Śląską oraz Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu prowadzi działania zmierzające do komercjalizacji systemu Hy-Chess.

Jak poinformowało w poniedziałek PGNiG, projekt Hy-Chess uzyskał najwyższą ocenę ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju spośród 47 wniosków złożonych w konkursie nr I Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Nowe technologie w zakresie energii”. W programie tym dofinansowanie uzyskało 6 projektów na łączną kwotę 356,5 mln zł, z czego na projekt Hy-Chess przypada 34,3 mln zł - zaznaczyła spółka.

"Rosnące zapotrzebowanie na tzw. czystą energię przyspiesza programy badawczo-rozwojowe, przybliżające nas do neutralności klimatycznej. Gdy pomysły naukowców trafiają w potrzeby przedsiębiorstw, a nawet całej gospodarki, efekty współpracy nauki z biznesem mogą okazać się przełomowe" - powiedział wiceprezes ds. rozwoju PGNiG Arkadiusz Sekściński, cytowany w komunikacie spółki. "Na to liczymy, inwestując w system „Hy-Chess”. Innowacyjność i potencjał technologii zaproponowanej przez zespół naukowców Politechniki Śląskiej pod kierunkiem prof. Łukasza Barteli oraz prof. Anny Skorek-Osikowskiej, potwierdza także decyzja NCBiR o przyznaniu dofinasowania" – dodał Sekściński.

Decyzja o rozpoczęciu fazy inwestycyjnej

Jak podało PGNiG, wspólne przedsięwzięcie w pierwszej kolejności zakłada zaprojektowanie oraz wykonanie prototypu w celu potwierdzenia funkcjonalności technologicznej, a następnie pełnoskalowego demonstratora dla innowacyjnego systemu hybrydowego integrującego podsystemy produkcji wodoru, konwersji wodoru do syntetycznego gazu ziemnego, wytwarzania energii elektrycznej w procesie tlenowego spalania gazu ziemnego oraz magazynowania energii w sprężonym dwutlenku węgla.

Decyzja o rozpoczęciu fazy inwestycyjnej uzależniona będzie od wyników analiz techniczno-ekonomicznych, jakie uzyskane zostaną w oparciu o studium wykonalności, zaplanowane w pierwszej fazie projektu - zaznaczyło PGNiG. "Zakłada się, że podstawowym produktem systemu będzie zielony wodór, który niebawem zgodnie z przyjętą

Europejską Strategią Wodorową oraz Polską Strategią Wodorową, ma stanowić jeden z podstawowych nośników energii. W przyszłości produkcja, a zwłaszcza dystrybucja wodoru będzie stanowić istotny element biznesowy w działalności PGNiG" – zaznaczył wiceprezes Sekściński.

Rynki nowe

Jak podkreślił prof. Łukasz Bartela z Politechniki Śląskiej, Hy-Chess wykorzystywać będzie energię elektryczną pozyskiwaną w systemach bazujących na niestabilnych źródłach odnawialnych i będzie charakteryzować się wysoką elastycznością w zakresie uzyskiwania poszczególnych produktów. "Ten walor może być szczególnie istotny w okresie początkowej fazy kreowania ważnych dla bezpieczeństwa energetycznego rynków nowych, zielonych paliw, na których występować będzie duża niepewność, np. co do skali zapotrzebowania na wodór czy na usługę magazynowania energii elektrycznej" – wskazał prof. Bartela.

Demonstrator technologii Hy-Chess będzie wybudowany w Oddziale PGNiG w Odolanowie, gdzie pracuje obecnie instalacja służąca do produkcji gazu ziemnego wysokometanowego z gazu zaazotowanego, pochodzącego z krajowych kopalń.(PAP)

gn/