Na posiedzeniu Rady Krajowej swej partii Tusk wymienił najważniejsze problemy, z którymi mierzą się w ostatnim czasie Polacy.
"Zaraza, wciąż pamiętamy, że konsekwencje pandemii były najtragiczniejsze w Polsce. Drożyzna w skali nieznanej w Polsce od ćwierćwiecza. Fala uchodźców, wojna i jej konsekwencje dla Polski. My z tego musimy wyjść. Musimy wyjść z tego mroku zjednoczeni silniejsi niż kiedykolwiek" - mówił szef PO.
Podkreślił, że szczególnej pomocy wymagają pracownicy sfery budżetowej, którzy stanowią o polskiej państwowości i należy zmusić władzę do natychmiastowej pomocy sferze budżetowej. "Kluczowe jest pytanie, czy będziemy w stanie zmusić tę władzę, aby podjęła decyzję przede wszystkim o dwudziestoprocentowej natychmiastowej podwyżce płac dla całej sfery budżetowej" - mówił Tusk.
Lider PO zauważył przy tym, że Senat we wtorek wieczorem przyjął poprawkę do nowelizacji Karty Nauczyciela, w myśl której średnie wynagrodzenie nauczycieli ma zostać zwiększone o 20 proc., a subwencja oświatowa - o 10 mld zł, a nie jak uchwalił Sejm - o 4,4 proc., a subwencja oświatowa o 1,67 mld zł. Zaapelował do posłów o zagłosowanie w środę za rozwiązaniem przyjętym w Senacie.
#RadaKrajowaPO - Plan ratunkowy dla polskich rodzin:
— Arkadiusz Myrcha 😷 (@ArkadiuszMyrcha) April 13, 2022
👉 ochrona przed wzrostem rat kredytu hipotetycznego - rata nie większa niż w grudniu 2021r.,
👉 20% podwyżki dla sfery budżetowej,
👉 obligacje antyinflacyjne, oprocentowane w wysokości inflacji. pic.twitter.com/30Fb9oT59H
"Panie premierze Morawiecki kończy się nieodwołanie czas, kiedy dla was są sztaby złota, a dla ludzi jest miska ryżu" - powiedział Tusk.
Zwrócił przy tym uwagę, że senatorowie PiS zagłosowali przeciwko zwiększeniu podwyżki dla nauczycieli. "W tym samym czasie zapadła decyzja, żeby rząd zakupił sobie 150 nowych limuzyn" - dodał lider PO.
Tusk: proponujemy wsparcie kredytobiorców hipotecznych i dwuletnie obligacje
Złożenie inicjatyw legislacyjnych ws. 20-procentowych podwyżek wynagrodzenia dla sfery budżetowej, wsparcia kredytobiorców hipotecznych oraz emisji dwuletnich obligacji zapowiedział szef PO Donald Tusk. Chcemy ten pakiet ratunkowy dla polskich rodzin wprowadzić jak najszybciej - dodał.
Tusk podczas środowego posiedzenia Rady Krajowej PO poinformował, że chce, by Rada przyjęła trzy projekty uchwał. Pierwsza z nich głosi, że "w obliczu najwyższej od ponad 20 lat inflacji oraz utraty realnej wartości dochodów Polaków zobowiązuje się posłów i posłanki, senatorki i senatorów PO do niezwłocznego złożenia rozwiązań legislacyjnych w sprawie 20-procentowych podwyżek wynagrodzenia dla pracowników sfery budżetowej".
Przewodniczący @donaldtusk na #RadaKrajowaPO: Musimy zmusić tę władzę, by podjęła decyzję o natychmiastowej pomocy tzw. „sferze budżetowej”, od której zależy, czy Polska się odrodzi. O 20% podwyżce płac.
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) April 13, 2022
Druga uchwała - przekazał szef PO - dotyczy kredytów hipotecznych. Tusk wskazywał, że w Polsce doszło do niespotykanego wcześniej tempa podwyżek stóp procentowych, co - jak mówił - radykalnie zwiększyło poziom obciążeń kredytowych polskich rodzin.
"Chciałbym zobowiązać parlamentarzystki i parlamentarzystów PO do niezwłocznego złożenia rozwiązań legislacyjnych ws. wsparcia dla kredytobiorców hipotecznych, których miesięczne obciążenie ratą kredytu dramatycznie wzrosło z powodu fatalnej polityki rządu i banku centralnego" - powiedział Tusk. "Efektem tej legislacji powinno być ustalenie tej maksymalnej raty kredytu na poziomie nie wyższym niż w grudniu 2021 roku" - zaznaczył.
"Trzeci projekt i także zobowiązanie dla naszych przedstawicieli w Sejmie i Senacie dotyczy projektu emisji dwuletnich obligacji, których oprocentowanie będzie odpowiadało inflacji w okresie od momentu zakupu obligacji do momentu przedstawienia ich do wykupu. Wykup tych obligacji będzie możliwy w dowolnym momencie, limit dla każdego obywatela, bo tu nie chodzi o milionerów, będzie wynosił 50 tys. zł" - powiedział lider PO.
Tusk podkreślił, że chce, aby taki "pakiet ratunkowy dla polskich rodzin", złożony z trzech inicjatyw, "przeprowadzić jak najszybciej". Jak dodał, projekty są przygotowane.(PAP)
Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Marta Rawicz, Mateusz Mikowski
mar/