O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ukraina. Medwedczuk zaapelował, by wymienić go na obrońców Mariupola

Prorosyjski polityk ukraiński Wiktor Medwedczuk, który jest kumem prezydenta Rosji Władimira Putina, zaapelował - według wideo rozpowszechnionego przez służby ukraińskie - o wymienienie go na obrońców i mieszkańców oblężonego przez Rosjan Mariupola.

Wiktor Medwedczuk. Fot. Fb/Володимир Зеленський
Wiktor Medwedczuk. Fot. Fb/Володимир Зеленський

Medwedczuk zaapelował o to na nagraniu rozpowszechnionym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). "Zwracam się do prezydenta FR Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prośbą o wymienienie mnie przez stronę ukraińską na obrońców Mariupola i mieszkańców, którzy znajdują się tam i nie mają możliwości bezpiecznej ewakuacji przez korytarze humanitarne" - powiedział.

Więcej

Wiktor Medwedczuk. Fot. Fb/Володимир Зеленський

Prezydent Ukrainy: zatrzymano prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka. To kum Putina

Medwedczuk mówi na nagraniu, że wojska rosyjskie sprowokowały w Mariupolu "jedną z największych katastrof humanitarnych".

Medwedczuk 16 kwietnia został umieszczony w areszcie na mocy decyzji sądu

"Najeźdźcy bombardują ludność cywilną, blokują dostawy pomocy humanitarnej do miasta, przymusowo wywożą Ukraińców na terytorium Rosji i celowo niszczą miasto" - powiedział Medwedczuk. Dodał, że "w zablokowanym Mariupolu pozostaje - według różnych ocen - około 120 tys. cywilów".

Medwedczuk 16 kwietnia został umieszczony w areszcie na mocy decyzji sądu. Wcześniej zbiegł z aresztu domowego, w którym przebywał od maja 2021 roku. Ucieczka ta nastąpiła 26 lutego, dwa dni po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę. 12 kwietnia Zełenski poinformował, że Medwedczuk został ujęty. Według SBU polityk próbował w przebraniu przedostać się do miejsca, gdzie czekali na niego wysłannicy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Medwedczuk, jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, uważany był za lobbystę interesów Rosji na Ukrainie przez ostatnie dwie dekady. Putin jest ojcem chrzestnym jego córki.

Doradca Zełenskiego wątpi, by Rosja zgodziła się na wymianę Medwedczuka

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, wyraził w poniedziałek wątpliwość, czy Rosja zgodzi się wymienić prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na obrońców oblężonego przez Rosjan Mariupola.

Podolak skomentował w ten sposób wypowiedź samego Medwedczuka na ten temat. Według ogłoszonego w poniedziałek nagrania Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Medwedczuk zaapelował o taką wymianę.

Podolak, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina, powiedział, że "dla Medwedczuka nie ma miejsca" w obecnym państwie ukraińskim. Tymczasem - dodał - dla władz ukraińskich "rzeczywiście ważni są bohaterowie Mariupola", zatem apel o wymianę to "jedyne możliwe wyjście" dla prorosyjskiego polityka.

Jednak - zdaniem doradcy Zełenskiego - można wątpić, czy Rosjanie "poprą na poważnie inicjatywę Medwedczuka". Podolak oskarżył Rosjan, że "wręcz piją krew" mieszkańców Mariupola i raczej nie zechcą - jak to ujął - "wrócić na jakiś czas do postaci ludzkiej".

Na nagraniu opublikowanym w poniedziałek przez SBU Medwedczuk mówi, że zwraca się do władz Rosji i Ukrainy o wymienienie go "na obrońców Mariupola i mieszkańców, którzy znajdują się tam i nie mają możliwości bezpiecznej ewakuacji przez korytarze humanitarne".

dsk/

Zobacz także

  • Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/STRINGER/SERGEI SAVOSTYANOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
    Specjalnie dla PAP

    Jak wyglądały losy Krymu? Historia, aneksja i prawo do półwyspu

  • Szef MSZ Radosław Sikorski. Fot.PAP/Leszek Szymański

    Sikorski o relacjach z USA: prezydent nieuważnie słuchał

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STRINGER

    Zełenski: Rosjanie próbowali wykorzystać naloty jako osłonę dla ataków lądowych

  • Ambasada USA w Kijowie Fot. SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA

    Departament stanu USA: odejście od rozmów ws. Ukrainy nie oznaczałoby porzucenia tej kwestii

Serwisy ogólnodostępne PAP