Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zełenski: Ratujecie życie naszym obrońcom demokracji

2022-04-21 16:22 aktualizacja: 2022-04-22, 08:37
Fot. PAP/EPA/TASOS KATOPODIS
Fot. PAP/EPA/TASOS KATOPODIS
Prezydent USA Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający m.in. dziesiątki haubic i 144 tys. pocisków do nich. Wartość pakietu to 800 mln dolarów. Biden przyznał również, że należy "przyspieszyć ten pakiet pomocy, by przygotować Ukrainę na rosyjską ofensywę w Donbasie". Dodatkowo prezydent zapowiedział udzielenie kolejnej transzy pomocy finansowej dla ukraińskiego rządu w wysokości 500 mln dolarów i wezwał Kongres do udostępnienia kolejnych funduszy na pomoc dla Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował Bidenowi za wsparcie na Twitterze.

"Dziś ogłaszam kolejne 800 milionów dolarów, by dodatkowo wzmocnić zdolność Ukrainy do walki na wschodzie (tego kraju) i w regionie Donbasu. Ten pakiet zawiera ciężką artylerię, dziesiątki haubic i 144 tys. sztuk amunicji do tych haubic. Zawiera też więcej dronów taktycznych" - powiedział amerykański prezydent w Białym Domu, tuż po spotkaniu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Biden zaznaczył, że pakiet skrojony jest pod charakterystykę bitwy o Donbas i topografię regionu.

"Bitwa o Kijów była historycznym zwycięstwem dla Ukraińców (...). Teraz musimy przyspieszyć ten pakiet pomocy, by przygotować Ukrainę na rosyjską ofensywę w Donbasie. Ona będzie bardziej ograniczona, jeśli chodzi o geografię, ale nie jeśli chodzi o brutalność" - ocenił Biden.

Jak doprecyzował następnie Pentagon, w ogłoszonym pakiecie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy wejdą 72 haubice 155 mm wraz z pojazdami do ich holowania, 144 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej.

Pakiet pomocy o tej samej wartości ogłoszony został w ubiegłym tygodniu. Wówczas zawierał on 18 haubic holowanych 155 mm i 40 tys. sztuk amunicji. Pierwsze haubice dotarły do Europy w tym tygodniu i w środę Pentagon oznajmił, że rozpoczął szkolenie z ich obsługi

W wydanym komunikacie rzecznik resortu John Kirby przekazał, że nowe dostawy ciężkiej artylerii pozwolą, wraz z ogłoszonymi tydzień wcześniej 18 haubicami, na wyposażenie pięciu batalionów.

Poza artylerią w pakiecie znalazło się "ponad 121" dronów taktycznych Phoenix Ghost oraz "sprzęt polowy i części zamienne". Jak wyjaśnił Kirby, nowe bezzałogowce są podobne do wysłanych wcześniej dronów-kamikaze Switchblade i służą głównie do eliminowania artylerii wroga. Dodał, że zostały one szybko opracowane przez amerykańskie siły powietrzne w odpowiedzi na konkretne wymagania Ukraińców.

"Stany Zjednoczone kontynuują też pracę z sojusznikami i partnerami, by zidentyfikować i dostarczyć Ukrainie dodatkowe zdolności. USA nadal będą używać wszystkich dostępnych narzędzi, by wspierać Siły Zbrojne Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji" - zadeklarował rzecznik Pentagonu. 

Prezydent USA podczas przemówienia ogłosił również dodatkowe 500 mln dolarów bezpośredniej pomocy finansowej dla ukraińskiego budżetu, a także wezwał Kongres do uchwalenia kolejnych funduszy dla Ukrainy, odnotowując że udostępnione dotychczas środki są niemal na wyczerpaniu. 

Biden: rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów 

Prezydent USA ogłosił także w czwartek, że rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów. Ruch ten ma na celu "pozbawienie Rosji dostępu do korzyści z międzynarodowego systemu gospodarczego" - podkreślił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Zełenski: Rosja musi zostać uznana za sponsora terroryzmu

"Żaden statek, który pływa pod rosyjską banderą albo należy do rosyjskiego podmiotu lub jest przez ten podmiot wykorzystywany, nie będzie mógł cumować w żadnym amerykańskim porcie ani mieć dostępu do naszego wybrzeża. Żaden" - powiedział Biden.

Jak dodał, podobne restrykcje ogłosiły wcześniej UE i Wielka Brytania. "To kolejny kluczowy krok, który podejmujemy razem z partnerami z Unii Europejskiej, Zjednoczonego Królestwa i Kanady, by pozbawić Rosję korzyści z międzynarodowego systemu gospodarczego" - oznajmił Biden. 

USA wprowadza nowy program ułatwiający przyjęcie ukraińskich uchodźców 

Biden poinformował także o wprowadzeniu nowego programu, mającego ułatwić ukraińskim uchodźcom podróż do Stanów Zjednoczonych bezpośrednio z Europy.

Jak oznajmił, nowy program, nazwany "Unite for Ukraine", ma poszerzyć obecnie dostępne ścieżki imigracji do USA.

"Da on wygodny sposób na bezpieczną legalną migrację z Europy do Stanów Zjednoczonych dla Ukraińców, którzy mają w USA sponsora, np. rodzinę lub organizację pozarządową. Ten program będzie szybki i uproszczony" - zapewnił Biden.

Jednocześnie wyeliminowana ma zostać ścieżka migracji przez Meksyk, z której korzystała część Ukraińców starających się o azyl w USA. Administracja amerykańska zobowiązała się do przyjęcia 100 tys. uchodźców z Ukrainy. Biden powiedział w czwartek, że do kraju dotarło dotąd kilkadziesiąt tysięcy osób.

Prezydent Ukrainy: Ratujecie życie naszym obrońcom demokracji

Do deklaracji Bidena o wsparciu dla Ukrainy odniósł się prezydent Zełenski na Twitterze.

 "Jestem wdzięczny za wspieranie narodu ukraińskiego w walce z rosyjską agresją. Ta pomoc jest dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek! Ratuje życie naszym obrońcom demokracji i wolności oraz przybliża nas do przywrócenia pokoju w Ukrainie"- napisał ukraiński prezydent.

(PAP)
 

mmi/kw

(PAP)
 

mmi/