Osoby znajdujące się na liście sankcji mają bezterminowy zakaz wjazdu do Rosji.
Jak podaje Ukrainska Prawda, rosyjskie MSZ poinformowało, że „lista” obejmuje 29 Amerykanów z kadry kierowniczej wyższego szczebla, biznesmenów, ekspertów i dziennikarzy, którzy „kształtują rusofobiczną agendę”, a także żony wielu wysokich rangą urzędników.
Amerykanie, którzy teraz nie mają wstępu do Rosji, to wiceprezydent USA Kamala Harris, rzecznik Departamentu Obrony John Kirby i Mark Zuckerberg, współzałożyciel i prezes Meta (wcześniej Facebook).
Ponadto 61 obywatelom Kanady zakazano wjazdu „w odpowiedzi na antyrosyjskie sankcje nałożone przez oficjalną Ottawę, w tym zakaz wjazdu do Kanady i inne środki dyskryminujące rosyjskich urzędników, wojsko, ekspertów i dziennikarzy”.
Na liście znajdują się wyżsi urzędnicy państwowi, obecni i emerytowani żołnierze, przedstawiciele środowiska eksperckiego i czołowych mediów, których w Rosji nazwano bezpośrednio zaangażowanymi „w opracowywanie, uzasadnianie i wdrażanie rusofobicznego kursu rządzącego w Kanadzie reżimu”.
Rzecznik Departament Stanu USA: uważam umieszczenie mnie na liście rosyjskich sankcji za zaszczyt
To, że znalazłem się na liście osób objętych rosyjskimi sankcjami uznaję za zaszczyt - powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Na liście jest około 30 Amerykanów, w tym wiceprezydent Kamala Harris i założyciel Facebooka Mark Zuckerberg.
"Muszę powiedzieć, że to nie mniej niż zaszczyt zyskać gniew rządu, który okłamuje własny naród i brutalizuje swoich sąsiadów i który stara się stworzyć świat, gdzie wolność jest prześladowana" - oświadczył Price. Dodał, że znalazł się w towarzystwie osób objętych w czwartek sankcjami Kremla, w tym rzecznika Pentagonu Johna Kirby'ego.
Price wyraził też zdegustowanie ostatnimi działaniami Kremla, w tym honorowaniem tych, którzy dopuścili się zbrodni w Mariupolu, "tym, co musi być jednym z najstraszliwszych i podłych aktów i operacji na europejskiej ziemi od końca II wojny światowej".
Na ogłoszonej przez rosyjskie MSZ liście znaleźli się także m.in. żona szefa amerykańskiej dyplomacji Antony'ego Blinkena, Evan Ryan, dyrektorzy koncernów zbrojeniowych, a także telewizyjni prezenterzy George Stephanopoulos i Bianna Golodryga.
Rosyjskie ministerstwo wyjaśniło, że postanowiło ukarać też około 60 Kanadyjczyków za "rusofobiczne" stanowisko rządu w Ottawie. Sankcjami został ukarany m.in. dowódca sił specjalnych Steve Boivin, prezes banku centralnego Tiff Maklem, jak i burmistrzowie Toronto i Ottawy, John Tory i Jim Watson. Mają oni zakaz wjazdu do Rosji "na czas nieokreślony".
Kamila Wronowska