Wicepremier Piotr Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys złożyli wizytę w Kijowie

2022-04-22 13:49 aktualizacja: 2022-04-23, 07:54
Na zaproszenie ministra kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandra Tkaczenko, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz minister kultury Litwy Simonas Kairys złożyli wizytę w Ukrainie - poinformował PAP resort kultury.

Jak wyjaśniono, "celem spotkania ministrów jest wsparcie Ukrainy w przeciwdziałaniu agresji Federacji Rosyjskiej w obszarze kultury i informacji".

"Litwa i Polska to przyjaciele Ukrainy, którzy jako pierwsi okazali nam wsparcie. Odczuliśmy to w nieładzie i katastrofie spowodowanej rosyjską agresją na naszej ziemi" powiedział  minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko. Zapowiedział, że Ukraina planuje poszerzyć współpracę między krajami Trójkąta Lubelskiego.

Fot. MKiDN

Podkreślił, że "wojna nie osłabia Ukrainy". "Wręcz przeciwnie, Ukraina staje się tylko silniejsza" - ocenił.

"Rosyjskie siły okupacyjne nie tylko niszczą nasz kraj, ale zagrażają całej Europie. Dziś Ukraina jest polem konfrontacji nie tylko militarnej, ale także konfrontacji w obszarze wartości" - mówił. "Tylko dzięki konsolidacji naszych wysiłków i wsparcia naszych partnerów będziemy w stanie przeciwstawić się agresorowi na wszystkich frontach" - podkreślił Ołeksandr Tkaczenko.

Resort kultury poinformował, że "podczas wizyty kraje Trójkąta Lubelskiego wyraziły niepodważalną solidarność z Ukrainą podpisując stosowne oświadczenie w tej sprawie".

"Jesteśmy dzisiaj w Kijowie, aby zademonstrować nasze pełne wsparcie dla Ukrainy, aby pokazać, że dla nas "solidarność" to nie jest puste słowo. Mieliśmy się tutaj spotkać 25 lutego – spotykamy się niemal dwa miesiące później, dwa miesiące walki bohaterskich obrońców Ukrainy przeciw brutalnemu, bezwzględnemu najeźdźcy" - powiedział wicepremier Gliński.

"My, Polacy, Litwini, Ukraińcy, narody serca Europy, doskonale znamy z naszej trudnej, także wspólnej, historii modus operandi Federacji Rosyjskiej, spadkobierczyni Związku Sowieckiego i carskiej Rosji" - zaznaczył. "To doświadczenie sprawia, że stoimy tu razem – bo dzisiaj Ukraina walczy o swoją, ale i o naszą wolność, o podstawowe wartości" - ocenił Gliński.

Wicepremier zwrócił uwagę, że "w tej wojnie nie ma miejsca na ułudę symetryzmu ani na niuansowanie". "Dlatego tu dziś jesteśmy - by nieustająco przypominać i pokazywać światu, że na Ukrainie toczy się wojna, giną niewinni ludzie, niszczona jest kultura, która jest integralną, nierozerwalną częścią europejskiego dziedzictwa" - podkreślił.

Fot. MKiDN

"Chcemy wspierać Ukrainę na wszystkich frontach, także w dziedzinie kultury. Głęboko wierzę, że cały cywilizowany świat opowiada się po stronie Ukrainy, wierzę, że Ukraińcy odniosą ostateczne zwycięstwo" - mówił. "Dzisiaj, jak nigdy, mamy szansę na pojednanie i umocnienie naszych wzajemnych relacji" - wyjaśnił Piotr Gliński.

"Dwa miesiące temu zdalnie podpisaliśmy deklarację współpracy w dziedzinie kultury i dziedzictwa historycznego" - przypomniał. "Dzisiaj jesteśmy tutaj, aby potwierdzić wolę rozwijania współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego, także w dziedzinie kultury" - wyjaśnił wicepremier.

"Wczoraj usłyszeliśmy informację, że nie będzie posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Kazaniu. Sobór Mądrości Bożej w Kijowie, który dziś odwiedziliśmy, jest symbolem historii i państwowości Ukrainy, wielkiego i bogatego kulturowo kraju. Chciałbym jeszcze raz podkreślić absurdalność sytuacji, w której Rosja nadal jest przewodniczącym Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, którego celem jest zachowanie dziedzictwa, a nie jego niszczenie" - powiedział minister kultury Litwy, Simonas Kairys.

Fot. MKiDN

Przyznał, że "głęboko wierzy, że wspólnie z Ukrainą i Polską będziemy rozwijać współpracę w formacie Trójkąta Lubelskiego". "Po pierwsze, zarówno Litwa, jak i Polska, aktywnie wspierają integrację Ukrainy z Unią Europejską. Ukraina już teraz jest częścią Europy, broni naszych wspólnych wartości bronią i krwią swoich obywateli" - wyjaśnił minister kultury Litwy.

"Dla nas, ministrów kultury, bardzo ważne jest mówienie o wojnie także w sferze informacyjnej. Musimy jeszcze bardziej aktywnie zabiegać o zablokowanie rosyjskich i białoruskich kanałów telewizyjnych na terytorium UE i rozwiązywać inne sprawy związane z walką z dezinformacją" - powiedział. "Wróg zawsze próbuje zatruć nasze myśli, nasze myślenie, a potem wkracza z bronią" - podkreślił Simonas Kairys.

Jak wyjaśniono, "podczas spotkania ministrów kultury Ukrainy, Litwy i Polski omówiono pilne kwestie dotyczące, m.in.: utworzenia wspólnej grupy roboczej ds. przywrócenia ukraińskiego dziedzictwa kulturowego; konieczności nałożenia sankcji na osoby fizyczne i prawne wspierające rosyjską agresję militarną na Ukrainę oraz szerzące dezinformacje o wojnie na Ukrainie; wsparcia finansowego dla ukraińskich nadawców; dostarczenia Ukrainie sprzętu telewizyjnego i radiowego, który pomoże w odbudowie infrastruktury telewizyjnej zniszczonej przez wojska rosyjskie na niektórych obszarach; realizacji projektów kulturalnych mających na celu wsparcie czasowo przesiedlonej ludności ukraińskiej (uchodźców), w tym inicjatyw współpracy kulturalnej między artystami i ludźmi kultury, dostarczania książek itp.".

Fot. MKiDN

"Należy przypomnieć, że wspólne wydarzenia i współpracę między państwami Trójkąta Lubelskiego zaplanowano jeszcze przed pełną inwazją rosyjską na Ukrainę. To inicjatywa, która jednoczy Ukrainę, Litwę i Polskę" - podano w informacji MKiDN.

Wyjaśniono, że "w ramach tego formatu Warszawa, Wilno i Kijów współpracują w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej".

28 lutego ministrowie kultury Trójkąta Lubelskiego podpisali internetową deklarację współpracy w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa, zawierającą m.in. zamiar rozwoju wspólnych szlaków kulturowych Ukraina-Polska-Litwa.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

kw/