O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zatopienie krążownika Moskwa, czy zestaw rakietowy Javelin - w Kijowie moda na tatuaże z wojennymi motywami

Największym powodzeniem w kijowskich studiach tatuażu cieszą się obecnie motywy patriotyczne i wzory upamiętniające ukraiński opór wobec rosyjskiej agresji. Poza flagami i herbem Ukrainy częstym wyborem są również rodzaje broni używanej przez ukraińskich obrońców, a także zatopienie okrętu Moskwa.

Fot. Maria Bogachowa
Fot. Maria Bogachowa

 

„Zapotrzebowanie na takie tatuaże nie pojawiło się od razu po rosyjskiej inwazji. Na początku ludzie byli w szoku, chowali się lub ewakuowali, nikt nie myślał o takich rzeczach” – mówi PAP pracująca w Kijowie artystka tatuażu Maria Bogachowa.

Zainteresowanie pojawiło się i gwałtownie rozwinęło, gdy okolice Kijowa zostały wyzwolone. Wcześniej tatuaże te pojawiały się na zachodzie kraju i wracający do Kijowa ludzie chcieli zrobić sobie podobne” – dodaje.

Motywy tatuaży

Głównymi motywami, na które w studiach tatuażu decydują się obecnie Ukraińcy, są barwy narodowe, kontury i flaga kraju oraz trójząb - państwowy herb. Często są to również hasła, jak: „dom”, „pokój” czy „wolność”. Część z nich nawiązuje także do najważniejszych dla Ukraińców epizodów rozpoczętej przez Rosję 24 lutego inwazji, jak np. zatopienie okrętu Moskwa.

Jedna z wykonanych przez Marię prac przedstawia ptaki uzbrojone w zestaw rakietowy Javelin, granat ręczny i karabin, pod którymi umieszczono napis: „Dobry wieczór, my z Ukrainy”.

Miłość do Ojczyzny

Znaczenie tych tatuaży jest naprawdę proste – miłość do Ojczyzny. Najczęściej są to flagi i herby. Często pojawiają się też prośby o rosnące na naszych ziemiach kwiaty i rośliny: zboże symbolizujące gospodarność i ważne dla nas rolnictwo, słonecznik symbolizujący życie i ciepło, maki oznaczające wolność i dumę” – wymienia artystka.

„Na początku wykonywałam je za cenę symboliczną. Później ludzie zaczęli wracać do pracy, do względnie normalnego życia i mogli, płacąc za tatuaże, wspomagać naszą armię i tych, którzy tej pomocy potrzebowali” – mówi PAP.

Na tatuaż decydują się osoby w wieku od 18 do 60 lat

Zapytana o to, czy jest w stanie określić grupę osób, która najczęściej decyduję się na taki tatuaż odpowiada, że „nie da się w żaden sposób ich skategoryzować”. „Pracowałam zarówno z kobietami, jak i mężczyznami, z 18-latkami i 60-latkami” – dodaje.

„Dla wielu to pierwszy tatuaż w życiu. Powtarzają, że myśleli o tym od dawna, ale nigdy nie wiedzieli, na co się zdecydować. Teraz wiedzą i chcą tym podkreślić swoje przywiązanie do Ukrainy” – wyjaśnia w rozmowie z PAP.Z Kijowa Jakub Bawołek (PAP)

mj/

Galeria (2)

  • Fot. Maria Bogachowa
    1/2

    Fot. Maria Bogachowa

  • Fot. Maria Bogachowa
    2/2

    Fot. Maria Bogachowa

Zobacz także

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STRINGER

    Zełenski: Rosjanie próbowali wykorzystać naloty jako osłonę dla ataków lądowych

  • Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Sikorski: to Kijów, a nie Kreml zdecyduje o obecności zagranicznych wojsk na Ukrainie

  • Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

    Kijów potwierdza. Jest zgoda na zakaz ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy i Rosji

  • Zniszczenia w Kijowie (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

    Zmasowany atak na Kijów. Wśród ofiar śmiertelnych 5-letnie dziecko

Serwisy ogólnodostępne PAP