Polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe. Mariusz Błaszczak: szkolenie koncentruje się na taktyce działania czołgów Abrams

2022-04-26 08:43 aktualizacja: 2022-04-26, 14:46
Minister Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/ Marcin Bielecki
Minister Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/ Marcin Bielecki
Wspólne szkolenia żołnierzy polskich i amerykańskich zwiększają interoperacyjność, a Rosji jako potencjalnemu agresorowi pokazują solidarność sojuszników – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który obserwował w poniedziałek przygotowania do szkolenia polskich załóg czołgów Abrams.

Podczas wizyty na poligonie w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) Błaszczak podkreślił, że wspólne szkolenia zwiększają interoperacyjność wojsk Polski i USA i "pokazują potencjalnemu państwu napastniczemu, jakim jest Rosja, że w przypadku naszego kraju, w przypadku państw Sojuszu Północnoatlantyckiego współpracujmy bardzo ściśle, jesteśmy wobec siebie solidarni i stanowimy gwarancje bezpieczeństwa".

Najnowocześniejsze czołgi na świecie

Przypomniał, że 250 nowych czołgów Abrams amerykańskiej produkcji mają otrzymać brygady 18. Dywizji Zmechanizowanej rozlokowane na wschodniej flance NATO. Dodał, że aby obrona była skuteczna, polskie załogi muszą się przygotować do przyjęcia nowego sprzętu. Jak mówił, szkolenie koncentruje się na taktyce działania czołgów Abrams, zapoznaniu polskich dowódców i pierwszych polskich załóg ze sposobem wykorzystania tych wozów.

"To najnowocześniejsze czołgi na świecie i dają przewagę Wojsku Polskiemu razem z wojskiem Stanów Zjednoczonych" – powiedział szef MON.

Zgodnie z podpisaną 5 kwietnia umowa Polska kupi 250 czołgów M1A2 Abrams w najnowocześniejszej wersji SEPv3 – wozy w tym wariancie amerykańskie wojsko otrzymuje od dwóch lat.

Akademia szkolenia Abrams

Zamówienie przewiduje kupno 250 czołgów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji. Wartość umowy wynosi ok. 4,75 mld USD.

Dostawy dla Polski przewidziano na lata 2025-26. Zanim to nastąpi polscy żołnierze zaczną się szkolić na amerykańskich czołgach w wersji SEPv2 należących do armii USA; w kwietniu rozpoczynają się szkolenia, w czerwcu zacznie działać akademia szkolenia Abrams.

Będziemy przygotowani, żeby z marszu polskie załogi mogły rozpocząć swoją służbę korzystają z tego sprzętu - powiedział Błaszczak.

W Polsce i innych krajach Europy kolejną zmianę rozpoczęła stacjonująca rotacyjnie amerykańska pancerna brygadowa grupa bojowa (Armored Brigade Combat Team, ABCT), wystawiona tym razem przez 4. Dywizję Piechoty z Fort Carson w Kolorado. Amerykańskie brygady pancerne przybywają do Europy wraz ze sprzętem jako sojusznicze wsparcie w ramach operacji Atlantic Resolve rozpoczętej w 2014 r. po rosyjskiej napaści i aneksji części terytorium Ukrainy.

autorzy: Jakub Borowski, Małgorzata Miszczuk

an/