PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.
Produkcja opium wzrosła w tym roku w Afganistanie o 87 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając rekordową wielkość 9 tys. ton - poinformowało w tym tygodniu oenzetowskie Biuro ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).
Choć władze prowincji zniszczyły w tym roku uprawy maku na ok. 750 hektarach, czyli na obszarze ponad dwukrotnie większym niż w zeszłym roku, łączny obszar upraw zwiększył się rekordowo, do 328 tys. ha; w 2016 r. było to 201 tys. ha. Z ustaleń rządu Afganistanu i UNODC wynika, że liczba prowincji Afganistanu, w których nie uprawia się maku, zmniejszyła się z 13 do 10. Mak jest obecnie uprawiany w 24 prowincjach.
Wydajność upraw maku z hektara wzrosła według raportu UNODC o 15 proc.
Wartość wyprodukowanego w tym roku opium (licząc po cenach płaconych producentom) zwiększyła się o ponad 50 proc., osiągając ok. 1,4 miliarda USD, co stanowi 7 proc. szacowanego PKB Afganistanu - wskazano w raporcie UNODC.
W produkcję i handel opium mocno zaangażowani są talibowie, walczący od 2001 roku z rządem Afganistanu.(PAP)
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Zobacz także
Zniszczenia w wyniku trzęsienia ziemi w Afganistanie. Fot. PAP/EPA/SAMIULLAH POPAL
Trzęsienie ziemi w Afganistanie. Dziesiątki zabitych, setki rannych [WIDEO+INFOGRAFIKA]]
Khawaja Muhammad Asif. Fot. EPA/ROMAN PILIPEY
Minister obrony Pakistanu grozi wojną z Afganistanem
Zniszczony budynek w Afganistanie po ataku strony pakistańskiej, fot. PAP/EPA/SAMIULLAH POPAL
Pakistan i Afganistan uzgodniły zawieszenie broni
Eksplozje w Kabulu, fot. PAP/EPA/SAMIULLAH POPAL
Fala starć między Afganistanem i Pakistanem. Są ofiary śmiertelne wśród cywilów