Amerykański generał Mark Milley ostrzega: musimy poważnie traktować wymachiwanie nuklearną szabelką przez Rosję

2022-04-26 18:26 aktualizacja: 2022-04-26, 19:15
Milley: Każde wymachiwanie nuklearną szabelką musi być brane na poważnie. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Milley: Każde wymachiwanie nuklearną szabelką musi być brane na poważnie. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Każde wymachiwanie nuklearną szabelką musi być brane na poważnie - powiedział we wtorek w telewizji CNN generał Mark Milley, najwyższy rangą amerykański dowódca wojskowy, komentując rosyjskie groźby. Jak dodał, USA monitorują rosyjskie działania w tej sprawie.

"Za każdym razem, kiedy wysoki rangą przedstawiciel państwa zaczyna wymachiwać nuklearną szabelką, wszyscy muszą to brać na poważnie. Jest to kompletnie nieodpowiedzialne, by przywódca mówił w ten sposób w dzisiejszym świecie" - powiedział Milley, pytany o wcześniejszą wypowiedź szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa. Ławrow stwierdził, że ryzyko wojny jądrowej jest "poważne i realne" oraz ocenił, że NATO w praktyce prowadzi wojnę z Rosją.

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów zaznaczył, że USA uważnie monitorują ruchy rosyjskich wojsk.

"Zmiażdżenie około połowy ukraińskiej armii"

Odnosząc się do wojny na Ukrainie, Milley stwierdził, że po porażce pod Kijowem, celem Rosji jest okrążenie i "zmiażdżenie około połowy ukraińskiej armii" znajdującej się wzdłuż linii frontu w Donbasie. Dodał jednak, że Ukraińcy są okopani i gotowi do walki. Zaznaczył, że Rosjanie mieli dotąd "potężne problemy" z dowodzeniem walką, szczególnie w nocy, ustanawianiem dominacji w powietrzu i z logistyką. Ocenił przy tym, że to w dużej mierze zasługa dzielnej postawy Ukraińców, którzy walczą zgodnie z tym, jak zostali wyszkoleni przez lata przez państwa NATO.

"Naszym zadaniem w NATO i na Zachodzie jest kontynuowanie wsparcia Ukrainy w jej walce o wolność" - zaznaczył generał Milley. Amerykański wojskowy ocenił też, że stawka obecnej wojny wykracza daleko poza samą Ukrainę i jest nią przetrwanie systemu międzynarodowego ustanowionego po II wojnie światowej. (PAP)

gn/