Polski system przesyłowy gazu - ponad 11 tys. km gazociągów [INFOGRAFIKA]

2022-04-27 14:51 aktualizacja: 2022-04-27, 21:44
Teren Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. w oddziale w Rembelszczyźnie, fot. PAP/Paweł Supernak
Teren Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. w oddziale w Rembelszczyźnie, fot. PAP/Paweł Supernak
Polski system przesyłowy, zarządzany przez operatora Gaz-System liczy prawie 11,4 tys. km gazociągów. W 2021 r. przepłynęło nim 19,3 mld m sześc. gazu - wynika z danych operatora.

Przesył gazu ziemnego w Polsce, autor: PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System to strategiczna spółka ze 100 proc. udziałem skarbu państwa. zarządza krajową siecią przesyłową oraz zapewnia utrzymanie ciągłego i niezawodnego przesyłu gazu pomiędzy źródłami i odbiorcami w Polsce. Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Gaz-System jest operatorem systemu przesyłowego do 6 grudnia 2068 r.

Sieć przesyłowa gazociągów liczy 11 394 km, posiada 68 punktów wejścia i 925 punktów wyjścia. W sieci pracuje 14 tłoczni, ma ona 34 węzły.

W 2021 r. przez sieć przesyłową przepłynęło 19,3 mld m sześc. gazu, a z uwzględnieniem gazu przesłanego do i z magazynów - 21,3 mld m sześc. Pojemność czynna przyłączonych do sieci przesyłowej magazynów wynosiła 3,18 mld m sześc.

Gaz-System jest także operatorem terminala LNG w Świnoujściu, którego obecna zdolność regazyfikacji wynosi ok. 6,2 mld m sześc. rocznie. Terminal jest rozbudowywany, powstaje w nim m.in. trzeci zbiornik na skroplony gaz, planowane jest drugie stanowisko dla gazowców, umożliwiające nie tylko rozładunek, ale i załadunek na statki skroplonego gazu.

Gaz - System jest też operatorem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, którego właścicielem jest spółka EuRoPol Gaz.

Polski system przesyłowy gazu jest połączony z systemami sąsiednich krajów. Z Niemcami poprzez interkonektor w Lasowie oraz tzw. fizyczny rewers na gazociągu jamalskim, który umożliwia tłoczenie gazu w obu kierunkach. Interkonektor z Czechami znajduje się w Cieszynie, latem ma ruszyć interkonektor ze Słowacją, a na początku maja - połączenie GIPL z Litwą. Tłoczenie gazu w obie strony umożliwia też połączenie z systemem ukraińskim. (PAP)

js/