Nancy Pelosi: przyjęliśmy w Kongresie przepisy, by zamrozić aktywa rosyjskie i wykorzystać je do odbudowy Ukrainy

2022-05-02 12:06 aktualizacja: 2022-05-02, 16:41
Nancy Pelosi. Fot. AA/ABACA
Nancy Pelosi. Fot. AA/ABACA
W tym tygodniu przyjęliśmy w Kongresie Stanów Zjednoczonych przepisy, by zamrozić aktywa rosyjskie i następnie wykorzystać je do odbudowy Ukrainy - powiedziała w Warszawie przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek przed południem spotkał się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi; tematem spotkania była m.in. sytuacja na Ukrainie. Rozmawiała dziś także z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

"Dziękuję całemu polskiemu narodowi oraz polskiemu rządowi"

"Chcę powiedzieć dziękuję całemu polskiemu narodowi oraz polskiemu rządowi za wielkoduszność, szczodrość i wsparcie demokracji" - mówiła Pelosi dziennikarzom po spotkaniu. "Jesteśmy z dużą delegacją, rozmawialiśmy o wsparciu humanitarnym, o pomocy w zakresie bezpieczeństwa oraz o wsparciu ekonomicznym regionu" - poinformowała.

Pytana, czy Polska ubiega się o zwiększenie baz NATO, przyznała, że rozmawiali na ten temat z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezinskim. "Ta rozmowa już od dłuższego czasu trwa na temat tego, jak widzimy bezpieczeństwo globalne" - zaznaczyła.

"Polska jest najbardziej aktywnym obrońcą Ukrainy w Europie"

Na uwagę, że Polska jest najbardziej aktywnym obrońcą Ukrainy w Europie i prosi o zwiększenie sankcji oraz zajęcie aktywów rosyjskich w Unii Europejskiej, Pelosi również została zapytana, czy USA wspierają to stanowisko Polski. "W tym tygodniu przyjęliśmy w Kongresie przepisy w Stanach Zjednoczonych, również pod auspicjami przewodniczącego komisji spraw zagranicznych, żeby zamrozić aktywa (rosyjskie) i żeby wykorzystać następnie te aktywa do odbudowy Ukrainy" - stwierdziła. Dopytywana, czy Unia Europejska powinna zachować się podobnie, odparła: "Tak, zdecydowanie tak".

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wypowiedziała się dla mediów w parlamencie po spotkaniu z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

Witek mówiła, że rozmowa poświęcona była przede sytuacji na Ukrainie, ale także pomocy USA i Polski dla Ukrainy. "Pani Nancy Pelosi podkreśliła, że Amerykanie się ogromnie wdzięczni i za pomoc jaką okazują Ukraińcom, natomiast ja przekazałam gorące podziękowanie za zaangażowanie Stanów Zjednoczonych, za ich przywództwo i militarne, i przywództwo polityczne" - mówiła Witek.

"Każda obecność na tak wysokim stanowisku osób z całego świata jest dla Ukraińców bardzo ważna i pokazuje im, że świat o nich nie zapomniał, że mogą liczyć na pomoc i to naprawdę dodaje otuchy do dalszej walki" - podkreśliła.

"Wszystkim nam zależy na tym, i o tym też rozmawialiśmy, żeby ta wojna jak najszybciej się zakończyła, żeby się zakończyła, musi zakończyć się zwycięstwem militarnym Ukrainy" - powiedziała Witek.

Inicjatywa marszałek Witek

Marszałek mówiła, że Pelosi wyraziła się pozytywnie na temat inicjatywy Witek, aby liderki parlamentu europejskiego - kobiety - znalazły sposób na to, jak jeszcze można pomóc Ukraińców w Polsce i w ich kraju. "Pomysłów jest naprawdę wiele. Dodatkowo chciałabym zorganizować w najbliższym czasie spotkanie przewodniczących parlamentu Bukaresztańskiej Dziewiątki. Każdy taki format, i to obie uznałyśmy za bardzo dobre rozwiązanie, jest dobry, żeby wciąż szukać możliwości nowych rozwiązań" - zaakcentowała.

Witek przekazał również, że Pelosi poinformowała "o nowych inicjatywach ustawodawczych, które mają zwiększyć budżet na finansowanie dostaw do Ukrainy". "Po powrocie (Pelosi - PAP) kongres amerykański ma się tym zająć" - powiedziała marszałek.

W niedzielę Pelosi spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po wizycie na Ukrainie przewodnicząca izby niższej amerykańskiego parlamentu przyleciała do Rzeszowa. W poniedziałek gości w Warszawie.

Amerykański Kongres w niedzielnym oświadczeniu wskazywał, że delegacja będzie kontynuować podróż po Polsce i spotka się z prezydentem Dudą i wyższymi rangą urzędnikami. Jak dodano, władze amerykańskie chcą podziękować "polskim sojusznikom za ich poświęcenie i wysiłek humanitarny".

Autor: Daria Kania, Szymon Zdziebłowski

gn/