W czwartek w Polsce przebywa minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Jan Lipavsky, który spotkał się m.in. z szefem polskiego MSZ.
Podczas wspólnej konferencji prasowej Zbigniew Rau podkreślił, że rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła bezpieczeństwo całego regionu. "Budowana po upadku komunizmu architektura bezpieczeństwa w Europie została zdemolowana" - ocenił.
Współpraca z Republiką Czeską
"Cieszę się, że Republika Czeska, nasz sąsiad i sojusznik, jest dziś z nami i w tak trudnym momencie możemy na siebie wzajemnie liczyć" - stwierdził szef polskiego MSZ. "Wojna na Ukrainie niesie zagrożenia dla nas wszystkich, leży u źródeł wielu kryzysów, z jakimi przychodzi się nam dzisiaj mierzyć" - dodał.
Jak wymieniał "mamy kryzys bezpieczeństwa, kryzys inflacyjny wywołany manipulacją cenami gazu przez Rosję na jesieni ubiegłego roku, mamy wreszcie kryzys migracyjny".
Bezpieczeństwo energetyczne
"Zakręcanie gazu Polsce przez Gazprom dla nas nie było zaskoczeniem i od dłuższego czasu byliśmy na to przygotowaniu" - zapewnił szef polskiego MSZ. "Po raz kolejny uświadomiło to wszystkim, że kwestie bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od niesolidnych, agresywnych dostawców nośników energii powinno być priorytetem europejskiej polityki - dodał.
Wsparcie Ukrainy
Rau przekazał, że podczas rozmów szefowie MSZ zgodzili się, że muszą dalej pomagać Ukrainie w utrzymywaniu niepodległości, suwerenności i dążeniu do przywrócenia integralności jej granic.
Zapewnił, że "nasi czescy partnerzy podobnie widzą tą kwestię i podzielają nasze oceny".
Dodał, że podczas rozmów podkreślono potrzebę utrzymania solidarności i jednomyślności w UE oraz w NATO. "Zbliżająca się czeska prezydencja w Unii Europejskiej będzie okazją, by tę jednomyślność jeszcze bardziej podkreślał - po prostu nie możemy dać się Rosji podzielić" mówił Rau.
Kryzys uchodźczy
Jak wskazał, "Polska i Czechy stoją w obliczu największego kryzysu uchodźczego z jakim mamy do czynienia od czasu II wojny światowej". "Liczymy na europejską solidarność. Nie chcemy relokacji uchodźców, chcemy pomocy w ich utrzymaniu i integracji" - mówił minister.
"Liczymy na efektywną współpracę w zakresie przyszłej odbudowy Ukrainy. Polska i Czechy mają tutaj wiele Ukrainie do zaoferowania" - stwierdził Rau.
Szef polskiego MSZ przekazał, że na początku czerwca zaplanowane są wspólne polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe.
Rosyjska agresja na Ukrainę
Jan Lipavsky potwierdził, że głównym tematem rozmów była rosyjska agresja na Ukrainę. "Podziękowałem Polsce i panu ministrowi za pomoc wojskową i humanitarną, którą otrzymuje Ukraina, podziękowałem za wsparcie logistyczne Ukrainy, bez tego cały świat nie mógłby pomagać Ukrainie tak, jak pomaga" - powiedział.
Zapewniał, że Republika Czeska ma takie same stanowisko na temat inwazji rosyjskiej, jak Polska. "Popieramy politykę maksymalnego wspierania Ukrainy i maksymalnego nacisku na Rosję, ponieważ to jest jedyny sposób, w jaki Ukraina może obronić swoją niepodległość, swoje terytorium i suwerenność" - zaznaczył szef czeskiego MSZ.
"Agresywna i barbarzyńska wojna przeciwko Ukrainie jest największym wyzwaniem, przed którym stoimy od końca II wojny światowej" - ocenił. Dlatego, jak mówił, "musimy nadal przekonywać naszych sojuszników i partnerów, że należy wzmacniać obronę ukraińską i zwiększać naciski na Rosję".
Zapowiedział, że Czechy w ramach swojej prezydencji w Unii w drugiej połowie roku chcą zainicjować wiele działań na rzecz Ukrainy, a także Mołdawii i Gruzji. "Mamy ambicję, by w ramach naszej prezydencji zorganizować podobną konferencję darczyńców, jaka odbyła się w Warszawie" - zapowiedział Lipavsky. Będzie ona poświęcona, jak mówił, głównie odbudowie Ukrainy. (PAP)
Autorzy: Grzegorz Bruszewski, Marcin Jabłoński, Piotr Śmiłowicz
mj/