Pod koniec kwietnia br. premier Mateusz Morawiecki zaapelował do banków, by podniosły oprocentowania lokat i depozytów. Premier pytany we wtorek o to, czy można liczyć na rozwiązanie ustawowe, jak np. powiązanie oprocentowania lokat ze stopą referencyjną NBP; w jaki sposób chce skłonić banki do podniesienia oprocentowania depozytów, odparł: "Poprzez perswazję".
Prezes Pekao SA Leszek Skiba zapytany, czy i kiedy jego bank podniesie oprocentowanie lokat, odpowiedział: "Obserwujemy uważnie sytuację i staramy się na bieżąco reagować dokonując zmian w naszej ofercie".
Przypomniał, że Pekao już w kwietniu informowało o pierwszej podwyżce oprocentowania depozytów.
"Obecnie – w związku z utrzymującym się trendem inflacyjnym – pracujemy nad kolejnym podniesieniem oprocentowania lokat. Szczegóły przedstawimy w perspektywie najbliższych dni" - przekazał Skiba.
Prezesa Pekao podkreślił, że "w ostatnich tygodniach banki podnoszą oprocentowania depozytów", bo są częścią systemu finansowego i biorą za niego współodpowiedzialność. "Zachęcają do oszczędzania, a to jest czynnik ograniczający inflację. Banki jako instytucje zaufania publicznego powinny również uczestniczyć w działaniach wspierających poprawę parametrów systemu finansowego" - zaznaczył szef Pekao.
Jak dodał, z danych banku wynika, że w pierwszych dniach wojny klienci wypłacili znaczące sumy. "Obserwujemy, że banki już o tę gotówkę rywalizują, np. oferując wyższe oprocentowanie depozytów" - mówił.
Propozycje rządu
Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister finansów Magdalena Rzeczkowska przekazała, że rząd w najbliższym czasie przedstawi rozwiązania, które będą wspomagały oszczędzanie przez Polaków. Dodała, że w ramach tych propozycji resort finansów pracuje nad kwestią obligacji detalicznych dla obywateli.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu br. wzrosły rdr o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 2,0 proc.
Rada Polityki Pieniężnej podniosła w ubiegły czwartek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc.
Bank Pekao został założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 270 mld zł aktywów. Obsługuje ponad 6,1 mln klientów. Zysk Pekao w I kwartale 2022 r. wyniósł 907 mln zł. PZU ma 20 proc. akcji Pekao, a Polski Fundusz Rozwoju - 12,8 proc. akcji. (PAP)
autorka: Aneta Oksiuta
mar/