Anuszauskas spotkał się w piątek w Wilnie z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem na trzeciej Litewsko–Polskiej Radzie Ministrów Obrony.
"W kontekście wojny rozpoczętej przez Rosję wspólne przygotowanie się do odstraszania jest bardzo ważne; zarówno w ramach NATO jaki formacie dwustronnym trzeba przygotować odpowiedzi na zagrożenia płynące z Rosji" - powiedział litewski minister po podpisaniu porozumienia o współpracy. Dodał, że Rosja jest postrzegana jako długotrwałe zagrożenie dla Zachodu. Poinformował też o powołaniu grupy dwustronnej grupy roboczej.
Podkreślił, że Litwa i Polska mają "możliwość realnego tworzenia sił skierowanych na obronę i zapobieganie rosyjskiej agresji", współprace z Ukrainą i wspólne planowanie działań wojskowych, także w dziedzinie obrony powietrznej.
Jak powiedział, ministrowie rozmawiali o zaplanowanym na czerwiec szczycie NATO w Madrycie i obronności wschodniej flanki. Wyraził nadzieję, że podejmie istotne decyzje dotyczące wzmocnienia obronności i zwiększenia sił na wschodniej flance”, rozbudowując wielonarodowe grupy bojowe NATO z poziomu batalionu do brygady. "Umówiliśmy się, że nadal będziemy ściśle współpracować w sprawie pomocy Ukrainie" – powiedział.
🇱🇹🤝🇵🇱 Defence Ministers of Lithuania and Poland met in Vilnius today for the Lithuanian-Polish Defence Council. Ministers @a_anusauskas and @mblaszczak will set out the guidelines for further cooperation. pic.twitter.com/22ryrpx7Vv
— Lithuanian MOD (@Lithuanian_MoD) May 13, 2022
"Zgadzamy się co do zagrożeń, jakie dotyczą wschodniej flanki NATO, Polski, Litwy. Mamy identyczną ocenę agresywnej polityki rosyjskiej. I też zgadzamy się co do tego, że wolny świat powinien zrobić wszystko, by zatrzymać inwazję rosyjską, dlatego wspieramy Ukrainę, zabiegamy o to, by wschodnia flanka Sojuszu Północnoatlantyckiego była wzmocniona" - powiedział z kolei Błaszczak.
Szef MON podkreślił, że Polska i Litwa dokładają wszelkich starań m.in. by zwiększyć nakłady na obronność, korzystają też z programów UE, m.in. Military Mobility. Błaszczak zaznaczył, że kontynuowane są też działania związane z planowaniem obronnym, oba państwa zacieśniają również współpracę dotyczącą cyberbezpieczeństwa.
"Z nadzieją przyjmujemy też deklaracje Finlandii i Szwecji o przystąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspieramy oba te państwa, razem jesteśmy silniejsi" - powiedział Błaszczak.
Min. @mblaszczak 🇵🇱: Rosja popełniała i popełnia zbrodnie #Bucza. Obecność sił NATO na wschodniej flance musi być większa i stała.Dajemy duży wkład w działania zapewniające bezpieczeństwo 🇵🇱&🇱🇹, ale i NATO. Wzrost wydatków na obronność to wyzwanie,ale ono może odstraszyć agresora
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 13, 2022
Dodał, że Polska współpracuje zarówno z Finlandią, jak i Szwecją w formacie Unii Europejskiej, ale także łączą nas bilateralne relacje. "Strona polska jest gotowa do natychmiastowej ratyfikacji traktatu o przystąpieniu zarówno Finlandii, jak i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego" - podkreślił minister Błaszczak.
Błaszczak przekazał również, że kolejne posiedzenie ministrów obrony Polski i Litwy odbędzie się za rok w Warszawie. "Już serdecznie pana ministra zapraszam" - zaznaczył.(PAP)
Autorki: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Aleksandra Akińczo, Edyta Roś
kw/