"Ambasador Szwecji przy NATO wkrótce przekaże dokument władzom organizacji. Szwecja potwierdzi wówczas pisemnie swoją chęć i zdolność do członkostwa w sojuszu obronnym" - podkreśliła Andersson na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
Tego samego dnia większość partii zasiadających w parlamencie Szwecji opowiedziała się za wstąpieniem kraju do NATO.
Premier Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że polski rząd w pełni popiera wniosek.
Bardzo dobra decyzja rządu Szwecji o rozpoczęciu procesu wstąpienia do @NATO. Gratululuję @SwedishPM tego odważnego kroku. Polski rząd w pełni popiera wniosek. Szybki i sprawny proces akcesyjny jest kluczowy dla wzmocnienia bezpieczeństwa Europy.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) May 16, 2022
Finlandia i Szwecja chcą przystąpić do NATO. Putin odpowiada
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO nie stwarza zagrożenia dla Rosji. „Rosja nie ma problemów z tymi krajami” – powiedział Putin, którego słowa cytują rosyjskie media, m.in. Radio Sputnik.
CZYTAJ WIĘCEJ: "Drzwi do NATO są otwarte dla Finlandii i Szwecji". Stoltenber: to byłby historyczny moment
Zastrzegł jednak, że pojawienie się infrastruktury wojskowej Sojuszu na terenie tych państw, „wywoła odpowiednią reakcję”.
„Ta reakcja będzie zależeć od charakteru zagrożeń. Zareagujemy odpowiednio” – wskazał rosyjski przywódca.
Norwegia, Dania i Islandia udzielą Szwecji i Finlandii gwarancji bezpieczeństwa
Premier Norwegii Jonas Gahr Store decyzję Szwecji o rozpoczęciu procesu akcesyjnego do NATO nazwał to "historyczną" chwilą i zapewnił, że Norwegia, Dania i Islandia bardzo szybko ratyfikują przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, gdyż kraje te "już spełniają kryteria sojuszu wojskowego". "Ich członkostwo wzmocni bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego" - podkreślił Store.
Szef norweskiego rządu przypomniał, że siły zbrojne Norwegii oraz Danii od wielu lat współpracują ze Szwecją i Finlandią jako krajami partnerskimi NATO. Według premiera Norwegii oba kraje wniosły już duży wkład w Sojusz.
W poniedziałek we wspólnym komunikacie premierzy Norwegii, Danii i Islandii ogłosili, że "są gotowi udzielić pomocy Szwecji i Finlandii wszelkimi niezbędnymi środkami, jeśli zostaną one zaatakowane zanim staną się formalnie członkami NATO". (PAP)
mmi/