Arcymistrz Garri Kasparow w Polsce. Światowi szachiści na elitarnym turnieju

2022-05-17 11:38 aktualizacja: 2022-05-17, 14:08
Garri Kasparow, Fot. PAP/Photoshot/Goran Kovacic
Garri Kasparow, Fot. PAP/Photoshot/Goran Kovacic
Od czwartku w Muzeum POLIN w Warszawie odbywać się będzie elitarny turniej szachów szybkich i błyskawicznych z cyklu Grand Chess Tour z udziałem m.in. Jana-Krzysztofa Dudy i Radosława Wojtaszka oraz arcymistrzów światowej dziesiątki. Gościem specjalnym będzie słynny Garri Kasparow.

Międzynarodowe zawody cyklu Grand Chess Tour po raz pierwszy odbędą się w Polsce. To jeden z najbardziej prestiżowych cykli rozgrywek szachowych na świecie. Pula nagród w warszawskim turnieju wynosi 175 tys. dolarów. Jego głównym sponsorem jest Superbet Zakłady Bukmacherskie.

Garri Kasparow to postać rozpoznawalna nie tylko wśród kibiców szachów. Rosyjski arcymistrz, wieloletni mistrz świata w 20. wieku, choć już nie uczestniczy w turniejach, aktywnie popularyzuje szachy na świecie oraz od lat, nie tylko od czasu ostatniej agresji Rosji na Ukrainę, jest jednym z najbardziej zaangażowanych krytyków polityki prowadzonej przez Władimira Putina i jego popleczników.

"Polska może pochwalić się wspaniałą historią związaną z szachami, a teraz przeżywa prawdziwy renesans, dzięki sukcesom swoich zawodników. Tym bardziej cieszę się, że dzięki zaangażowaniu Superbet, udało się zorganizować Grand Chess Tour również w Polsce. Dziś coraz popularniejsze stają się szybkie i błyskawiczne mecze szachowe, co jest również wspaniałą szansą, by zarazić miłością do tego sportu kolejne osoby. Wiem, że uwaga polskich kibiców będzie zwrócona na Jana-Krzysztofa Dudę i Radka Wojtaszka, ja jednak nie chcę wskazywać faworytów, bo najwięcej przyjemności zawsze daje mi oglądanie turniejów z perspektywy fana szachów" - zaznaczył Kasparow jeszcze przed przylotem do Warszawy.

Na tegoroczną edycję cyklu Grand Chess Tour składają się dwa turnieje szachów klasycznych oraz trzy szybkich i błyskawicznych, odbywające się w Europie i USA, z łączną pulą nagród 1,4 mln dolarów. Sezon 2022 rozpoczął turniej klasyczny w Rumunii, w którym zwyciężył Francuz Maxime Vachier-Lagrave przed Amerykanami Wesleyem So i Levonem Aronianem. Następne w kalendarzu są turnieje w Warszawie, Zagrzebiu i St. Louis, a rywalizację zakończy turniej klasyczny - Sinquefield Cup w tym samym amerykańskim mieście.

W stolicy Polski oprócz Dudy (16. w rankingu FIDE) i Wojtaszka (41.) wystartuje pięciu arcymistrzów z czołowej dziesiątki świata: Aronian (4.), inny reprezentant USA Fabiano Caruana (5.), So (6.), Holender Anish Giri (9.) i Węgier Richard Rapport (10.), a także były mistrz globu i lider rankingu Hindus Viswanathan Anand (14.), czołowi szachiści Ukrainy Anton Korobow i Kirył Szewczenko oraz pięciokrotny mistrz Rumunii Constantin Lupulescu.

"Wolę grać właśnie w małym gronie, w turnieju rozgrywanym turniejem kołowym, w którym jest ograniczona liczba zawodników i każdy gra z każdym. Można powiedzieć, że w ostatnim czasie najczęściej gram w takich turniejach. Lubię wyzwania, rywalizację z silnymi przeciwnikami" – powiedział Jan-Krzysztof Duda, który trzy lata temu w Paryżu, debiutując w cyklu Grand Chess Tour, wywalczył piątą lokatę. Takie samo miejsce zajął przed rokiem w Zagrzebiu.

Teraz najlepszy polski szachista przygotowuje się do turnieju kandydatów w Madrycie (17 czerwca - 4 lipca), w którym zagra z numerem 1. Jego rywalami będą m.in. startujący w Warszawie Caruana i Rapport.

Turniej w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie będzie rozgrywany od czwartku do poniedziałku. Początek gier każdego dnia o godzinie 14. W środę o tej samej porze odbędzie się uroczystość otwarcia imprezy z udziałem m.in. Kasparowa.

Dziesięciu uczestników rywalizować będzie tzw. systemem kołowym - w pierwszych trzech dniach w szachach szybkich (dziewięć rund, po trzy partie dziennie), a w dwóch ostatnich - w blitzu (dziewięć rund dziennie).

Zwycięzca otrzyma 40 tysięcy dolarów, kolejni zawodnicy na podium - 30 i 25, ostatni w klasyfikacji - 7 tysięcy. (PAP)

kw/

TEMATY: