We wtorkowym spotkaniu liderów Zjednoczonej Prawicy udział wzięli m.in. szefowie: PiS - Jarosław Kaczyński, Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro, Partii Republikańskiej - Adam Bielan i Stowarzyszenia OdNowa - Marcin Ociepa. W spotkaniu uczestniczyli także Sekretarz Generalny PiS Krzysztof Sobolewski, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, a także lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.
Polityk pytany w TVP1 o szczegóły tego spotkania przyznał, że najważniejszym tematem rozmów była reforma wymiaru sprawiedliwości i nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. "Odnoszę wrażenie, że wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku, że wkrótce ta cała sytuacja się naprostuje, te wszelkie niejasności, niedopowiedzenia" - mówił Kukiz. "Widać dobrą wolę z każdej strony" - dodał.
"Widzę z satysfakcją, że jakiś kompromis na linii: premier Morawiecki - pan prezydent Andrzej Duda - minister Ziobro jest chyba już wypracowany, dopracowany" - ocenił Kukiz. "Odnoszę wrażenie, że wszystko idzie w bardzo dobrą stronę w ramach Zjednoczonej Prawicy i że Bruksela nie będzie miała pretekstu ku temu, by zakwestionować ten kompromis, który zostanie w Polsce osiągnięty po prawej strony" - stwierdził polityk.
Jak dodał, wymiar sprawiedliwości wymaga reformy, ale - w jego ocenie - powinna się ona odbywać oddolnie od wprowadzenia instytucji sędziów pokoju, wybieranych przez obywateli, a którzy to sędziowie mieliby rozstrzygali najprostsze spory.
W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka ma kontynuować prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładającym likwidację Izby Dyscyplinarnej.
Komisja sprawiedliwości pracuje nad dwoma projektami zmian w ustawie o SN - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Projekt zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Projekt zakłada także wprowadzenie instytucji "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". To ostatnie rozwiązanie od początku krytykuje Solidarna Polska.
Komisja wznowi pracę
W czwartek o godz. 13. sejmowa ma wznowić prace nad projektem zmian przepisów dot. Sądu Najwyższego - powiedział PAP szef tej komisji, poseł PiS Marek Ast. Będziemy pracować do skutku, a jeżeli nie zdążymy, będziemy kontynuować jeszcze prace może w przyszły wtorek - dodał.
Komisja sprawiedliwości i praw człowieka od początku kwietnia pracuje nad dwoma projektami zmian w ustawie o SN - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Komisja omawia poszczególne punkty prezydenckiego projektu, który zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej.
Na razie komisja jest przy 20. punkcie spośród blisko 80 zmian przepisów, które zawiera ten projekt. Podczas ostatniego posiedzenia w ubiegłą środę komisja nie poparła dwóch pakietów poprawek złożonych przez Solidarną Polskę. Posłowie SP złożyli jednak kolejny pakiet poprawek.
Ast podkreślił w rozmowie z PAP, że tak, jak wcześniej zapowiadał komisja sprawiedliwości wznowi swoje prace w czwartek o godz. 13. "Będziemy pracować pewnie do skutku, jeżeli praca będzie dobrze rokowała, ale jak nie zdążymy, to będziemy jeszcze kontynuować prace może w przyszły wtorek" - dodał poseł PiS.
Dopytywany, czy został osiągnięty kompromis w sprawie tego projektu, poseł PiS odparł, że cały czas trwają jeszcze rozmowy i uzgodnienia. "A jak to porozumienie wygląda, zobaczymy jutro w trakcie prac komisji" - podkreślił Ast. Według niego, najprawdopodobniej Sejm na najbliższym posiedzeniu zajmie się już tym projektem.
autor: Grzegorz Bruszewski, Edyta Roś
an/