Niecodzienny gość na Babiej Górze. Przyrodnicy dostrzegli sępa płowego

2022-05-19 14:42 aktualizacja: 2022-05-19, 14:49
Sępy płowe Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Sępy płowe Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Sępa płowego, który rzadko jest widywany w Polsce, dostrzegli w rejonie Babiej Góry pracownicy tamtejszego parku narodowego. W czwartek na profilu facebookowym opublikowali zdjęcia z przelotu tego ogromnego ptaka.

"Egzotyk na babiogórskim niebie! Pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego dzielą się bardzo ciekawą i rzadką obserwacją sępa płowego. Ptaki te są obserwowane w naszym kraju na przelotach. Rozpiętość skrzydeł sępa płowego osiąga 265 cm, a naszego największego krajowego bielika osiąga granicę 240 cm" – wskazali przyrodnicy z Parku.

Maciej Mażul z BgPN w rozmowie z PAP powiedział, że ptak w trakcie przelotu zatrzymuje się na kilka dni w jednym miejscu czekając na odpowiednie warunki do dalszej podróży. "Cieszę się, że udało się go sfotografować. Mamy dowód, że się tu pojawia. W ubiegłym roku sęp płowy był widziany, ale nie udało się tego udokumentować" – powiedział.

Mażul przyznał, że przyrodnicy nie potrafią powiedzieć, skąd mógł przylecieć sęp.

"Te ptaki, gdy dojrzewają, szukają swojego miejsca. Pokonują duże przestrzenie. Tam, gdzie znajdą dobre warunki do życia, zostają. W tym przypadku nie potrafimy powiedzieć, skąd przyleciał" – powiedział.

Zdjęcia można zobaczyć pod adresem https://www.facebook.com/BabiogorskiParkNarodowy.

Sęp płowy jest dużym ptakiem padlinożernym w rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje m.in. południe Europy i północną Afrykę.

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje cały okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.(PAP)

Autor: Marek Szafrański

pap/