O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Bez przełomu po rozmowach przywódców Szwecji i Finlandii z prezydentem Turcji o wejściu państw nordyckich do NATO

Premier Szwecji Magdalena Andersson i prezydent Finlandii Sauli Niinisto swoje sobotnie rozmowy telefoniczne z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem określili jako dobre. Ankara ponowiła jednak żądania dotyczące Kurdów, stając na przeszkodzie wejścia krajów nordyckich do NATO.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Szwecji Magdalena Andersson. Fot. Stella Pictures/ABACA PAP
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Szwecji Magdalena Andersson. Fot. Stella Pictures/ABACA PAP

Więcej

Przywódcy USA, Szwecji i Finlandii w Białym Domu, Fot. PAP/EPA/Oliver Contreras/POOL

Joe Biden: Szwecja i Finlandia spełniają wszystkie kryteria NATO. Przyjęcie nowych członków nie stanowi zagrożenia dla kogokolwiek

Andersson po rozmowie napisała na Twitterze, że "oczekuje wzmocnienia stosunków dwustronnych z Turcją, w tym na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i walki z terroryzmem". "Finlandia potępia terroryzm we wszystkich jego formach i przejawach. Bliski dialog (z Turcją) trwa" - podkreślił również na Twitterze Niinisto.

Według tureckiej agencji Anatolia, na którą powołuje się Reuters, prezydent Erdogan w rozmowie z premier Andersson ponownie wezwał Sztokholm do zaprzestania wspierania politycznie, finansowo oraz bronią terrorystów. Turecki przywódca wezwał również władze Szwecji do cofnięcia wprowadzonego w 2019 roku embarga na eksport broni do Turcji.

Kancelaria premier Szwecji poinformowała dziennik "Dagens Nyheter", że rozmowy z Turcją będą kontynuowane na najwyższym szczeblu "w najbliższej przyszłości", być może w Ankarze.

W ubiegłym tygodniu, gdy stało się jasne, że Szwecja i Finlandia złożą wnioski o wejście do NATO, Erdogan stwierdził, że nie uważa, aby było to pozytywne dla jego kraju. Polityk oskarżył Szwecję o zapewnienie schronienia członkom partyzantki separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uważanej przez Turcję, USA oraz UE za organizację terrorystyczną. (PAP)

mj/

Zobacz także

  • Grupa migrantów w Szwecji Fot. STIG-AKE JONSSON/PAP/EPA

    Weszły w życie zaostrzone przepisy migracyjne w Szwecji. Prawie 5 tys. osób ma opuścić kraj

  • Poradnik kryzysowy. Fot. MSB

    Szwedzki poradnik kryzysowy wzorem do naśladowania. Jest dostępny w języku polskim

  • Myśliwiec Gripen nad Morzem Bałtyckim. Fot. PAP/EPA/HENRIK MONTGOMERY

    Sztab Generalny WP: współpraca wojskowa ze Szwecją nabiera szczególnego znaczenia

  • Miejsce strzelaniny w Sztokholmie, fot. PAP/EPA/TT NEWS AGENCY/OSCAR OLSSON

    Zabójstwo Polaka w Szwecji. Jest wyrok sądu w sprawie 18-letniego członka gangu

Serwisy ogólnodostępne PAP