Obie strony potwierdziły również swoje zobowiązanie do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy w ramach wspólnej grupy zadaniowej ds. bezpieczeństwa energetycznego, zainicjowanej przez przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen i prezydenta Joe Bidena 25 marca br.
"Rosja pokazała, że nie jest wiarygodnym dostawcą energii do Europy poprzez nieuzasadnione i niedopuszczalne działania, takie jak odcięcie prądu i gazu ziemnego do Finlandii, wstrzymanie eksportu gazu ziemnego do Polski i Bułgarii oraz grożenie podobnymi działaniami przeciwko innym narodom europejskim. Komisja Europejska i Stany Zjednoczone potępiają stosowanie przez Rosję szantażu energetycznego i potwierdzają swoje zaangażowanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy" - czytamy w oświadczeniu.
"W całej Europie, od krajów skandynawskich po Bałkany, podejmowane są wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw i zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu. Od 2020 roku Finlandia jest połączona z Estonią za pośrednictwem Balticonnector, projektu wspieranego przez Komisję Europejską, który zwiększa bezpieczeństwo dostaw dla Finlandii i regionu. Ponadto 1 maja zaczął działalność komercyjną interkonektor gazowy między Polską a Litwą, który wzmacnia opcjonalność i odporność całego bałtyckiego rynku gazu, a także był wspierane przez instrument +Connecting Europe+ Komisji Europejskiej" - dodano w dokumencie.
Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)
an/